Úterý

6. června 2023

Nyní

18°

Zítra

24°

Svátek má

Z dílen školy U Koruny vznikne potřebný Dům umění - Kunsthalle

10. 6. 2020

page.Name
Z bývalých dílen průmyslovky v Hradci Králové ve vnitrobloku domů U Koruny by měl být vybudován Dům umění - Kunsthalle. Vzniknouzt by tak měly galerie a výstavní síň současného umění. Výstavní prostor tohoto charakteru ve městě chybí. ČTK to řekla náměstkyně hejtmana pro školství a kulturu Martina Berdychová.

Škola dílny již nepotřebuje, protože má od konce loňského roku k dispozici nové postavené za 54 milionů korun v areálu v Hradecké ulici. Náklady na přestavbu dílen na výstavní síň Berdychová odhadla na miliony korun. Opravy by se měly týkat především podlah, případně oken. Kraj ještě bude muset vyřešit přístup k dílnám, protože okolní pozemky jsou v soukromém vlastnictví.

Provoz Kunsthalle by měla řídit krajská Galerie moderního umění. Sídlí v nedávno zrekonstruovaném objektu v historickém centru města na Velkém náměstí a odpovídající prostory pro výstavy současného umění nemá. Pro výstavy současného umění je v galerii podle náměstkyně určeno horní patro a například instalace větších uměleckých děl jsou v něm obtížné. Dílny U Koruny nabízejí přízemní industriální prostor o výstavní ploše až 500 metrů čtverečních.

ry hj
ČTK
Ilustrační foto: hkcity.cz