Pátek

9. června 2023

Nyní

20°

Zítra

20°

Svátek má

Blíží se nutná revitalizace Severních teras a Žižkových sadů v Hradci Králové

10. 7. 2020

page.Name
Projekt revitalizace Severních teras a Žižkových sadů v Hradci Králové získal územní rozhodnutí, které již nabylo právní moci. Město na jeho získání pracovalo dlouhé tři roky. Nyní bude tedy možné pokračovat v přípravě dalších stupňů projektové dokumentace.

„Získání územního rozhodnutí je pro nás zcela zásadní. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně výjimečný a náročný projekt revitalizace, bylo třeba zajistit daleko větší množství potřebných dokumentů,“ uvedl náměstek primátora pro oblast investic Jiří Bláha. Severní terasy a Žižkovy sady se nacházejí v městské památkové rezervaci, což je nejvyšší památková ochrana, proto město muselo získat všechna kladná stanoviska památkářů, vyjadřovaly se nám také odbory životního prostředí hradeckého magistrátu a krajského úřadu.

V současné době bude pokračovat příprava dokumentace pro stavební povolení, pro zadání a provádění stavby. Teprve poté bude získáno stavební povolení na projekt a může se připravit vypsání výběrového řízení na zhotovitele. „Zvažujeme také variantu, že se budou Severní terasy opravovat postupně na etapy, jakékoliv odhady termínů jsou v tuto chvíli předčasné. Stále se jedná o prioritní projekt města, ale vše bude záležet na finančních možnostech, a to s ohledem na koronavirovou krizi a její následné dopady na městský rozpočet,“ dodal náměstek.

Při revitalizaci Severních teras a Žižkových sadů by mělo dojít k odstranění soustavy schodišť pod Radoušovou ulicí nedaleko Klicperova divadla. Nové budou opěrné zdi pod divadlem, vytvoření horní terasy a pěší visuté lávky. Severní terasy budou bezbariérové. V Žižkových sadech dojde k přestavbě východní části podle historického plánu. Západní část by měla být doplněna o systém pěších cest. Součástí úprav území bude i rozmístění nových prvků drobné architektury.  

(hyš-tz)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: cka.cz