Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Přes prázdniny se školy dočkají výrazné modernizace za miliony korun

7. 7. 2020

page.Name
Začaly letní prázdniny, a to je vhodná doba na proměnu hradeckých základních škol. Na většině z nich již byly zahájeny stavební práce. Pro žáky budou připravené modernizované učebny a vybavení, v některých školách dojde k zásadním opravám nebo investicím do nového gastro zařízení. Kromě rozsáhlé modernizace v ZŠ Bezručova a ZŠ Mandysova za téměř 22 milionů korun by vše mělo být hotovo do konce prázdnin.

Celkem bude do oprav městských základních, mateřských a uměleckých škol investováno zhruba 40 milionů korun. „V některých případech jde přes prázdniny o běžné, ale nutné a poměrně nákladné opravy, které pro školy zajišťují technické služby, jiné si zase koordinují školy samy. Školám jsme také přispěli čtyřmi miliony na obnovu gastro vybavení ve školních jídelnách, která bude zahájena také během prázdnin,“ říká náměstek primátora pro oblast školství Martin Hanousek.

Opravy čekají rovněž některé mateřské školy, například MŠ Plačice, kde bude vybudováno topení na plyn za 2,3 milionu korun, v MŠ Albertova a MŠ Svobodné Dvory se připravuje odvlhčení a sanace zdiva. Každoroční prázdninové opravy městských škol jsou na koordinaci náročné. „V některých už práce odstartovaly týden, dva před začátkem prázdnin. Je to z časových důvodů, aby se všechny potřebné opravy a změny stihly do zahájení nového školního roku,“ sdělila Věra Pourová, náměstkyně primátora pro oblast městského majetku.

Nejvíce bude z hlediska oprav, které provádějí technické služby, investováno do ZŠ Plotiště, a to 6,2 milionu korun na opravu střechy. Další dva miliony přijdou v ZŠ Pouchov na opravu dvorků. To samé v hodnotě 1,5 milionu korun čeká také ZŠ Jiráskovo náměstí. „Opravy jsou různého charakteru. V ZŠ Kukleny nebo v ZŠ Milady Horákové dojde k opravám ústředního topení. Na školských zařízeních probíhá výměna osvětlení, opravy oplocení a opravy venkovních dlažeb,“ uvedla náměstkyně.

Při přestavbách se ZŠ Bezručova a ZŠ Mandysova dočkají modernizace učeben a zřízen bude bezbariérový přístup. Někde bude bezbariérovost řešena rampou, jinde instalovány výtahy. Počítá se také s vybudováním bezbariérových toalet. „Žáci se tak budou moci těšit na nové lavice, sedací nábytek, skříňový nábytek nebo vymalované třídy,“ sděluje investiční náměstek primátora Jiří Bláha.

(hyš-tz-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: bezrucka.cz, mandyska.cz