Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

Stromům v Hradci Králové pomůže 150 speciálních zavlažovacích vaků

29. 7. 2020

page.Name
Až po dobu devíti hodin jsou dřeviny plynule vyživovány, pokud jsou u nich zavlažovací vaky. Ty už během tohoto týdne Technické služby Hradec Králové začaly rozmísťovat po celém území města nejen u mladých, ale také u starších a vzrostlejších stromů. Celkem bude rozmístěno 150 vaků, zatímco loni jich bylo využíváno prvních třicet.

„I když deště posledních týdnů pomohly zlepšit nedostatek vody a dlouhotrvající sucho, ještě není zdaleka vyhráno. Naopak. Víme, co příroda dovede a jak si s námi umí pohrát, musíme na její vrtochy být připraveni. I během letošního roku jsme se opět domluvili s hradeckými vodárnami a za pomoci technických služeb budeme ke stromům instalovat 150 zavlažovacích vaků,“ potvrdil tento záměr primátor Alexandr Hrabálek.

Do jednoho vaku se může vejít téměř 65 litrů vody, která z něj postupně odkapává až po dobu devíti hodin. „Jsou vyrobeny z plastu, který je extrémně odolný. K patě stromů je možné je přikládat jednotlivě. Někdy, v případě vzrostlejších stromů nebo těch, které to výrazně potřebují, je možné k sobě připnout dvojice či trojice. Dva tlumoky dokáží obepnout kmen o průměru až 20 centimetrů,“ popisuje funkci vaků generální ředitel Královéhradecké provozní Jakub Hanzl.

Pracovníci technických služeb, kteří se postarají o instalaci zavlažovacích vaků, umístili včera jedny z prvních k nově vysazeným stromům v ulici V Lipkách. „Postupně je budeme střídat především u stromů, které ještě nemají kořenový systém dostatečně hluboko nebo jsou obecně náchylné na nedostatek vody,“ řekl Daniel Jeřábek z technických služeb. Město také při výsadbě nových stromů využívá speciální granulát, který je schopen déle udržet vlhkost v zemi. Ročně se v Hradci Králové vysadí přibližně šest set nových stromů.

(hyš-tz-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Technické služby HK