Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zapomenutou sochu Dlouhý, Široký a Bystrozraký odhalili před divadlem Drak

20. 7. 2020

page.Name
Prostor před loutkovým divadlem Drak v Hradci Králové od pondělí zdobí Třímetrová ocelová socha Dlouhý, Široký a Bystrozraký, kterou před padesáti lety vytvořil Zdeněk Petřík. Již zapomenuté a zchátralé dílo bylo dosud v areálu domu dětí a mládeže v Rautenkrancově ulici. Radnice se rozhodla sochu po jejím restaurování umístit na důstojné veřejné místo.

Přemístění a oprava sochy, kterou tvoří tři vzájemně propletené stylizované postavy, město přišly na čtvrt milionu korun. „Sochu jsem objevil náhodou během obchůzky škol a městských společností. Vypadala katastrofálně, byla úplně prorezlá. Nyní je k nepoznání,“ řekl náměstek primátora pro školství Martin Hanousek. Restaurátoři na soše pracovali několik měsíců, na závěr byl objekt v minulých dnech opatřen speciálním nátěrem.

Socha je podle vedoucího odboru památkové péče magistrátu Jana Falty výjimečným dílem, nejen svým provedením, ale také že vznikla ještě ve svobodném tvůrčím období koncem 60. let minulého století. „Máme po městě spoustu různých soch žen matek z pískovce, ale žádnou sochu, která vznikla syrovou technologií sváření a ohýbání plechů,“ řekl Falta.

Zdeněk Petřík, který zemřel v roce 2003 v 69 letech, jak uvedl Falta umělec - samouk, pracoval v tehdejších strojírnách Závody vítězného února Hradce Králové. Sochu Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého vytvořil pro tehdejší nově postavený dům pionýrů. „Dům pionýrů a mládeže byl dostavěn v 1968. Kdy byla socha přesně instalovaná, se nepodařilo dohledat. Hovoří se o počátku 70. let,“ prozradil odboru památkové péče magistrátu.

Jiná kovová plastika stojí v Hradci Králové před malšovickým Všesportovním stadionem. Dvacet metrů vysokou plastiku Dívka s kruhem z roku 1966 vytvořil akademický architekt a sochař Karel Mahrla, který byl jedním z žáků Josefa Gočára. Geometrická socha autorem zpracovaná ve stylu Brusel, není v Česku souměřitelná s jiným dílem. Renovaci plastiky město udělalo před třemi lety.

Zdeněk Rychtera hj
ČTK
Foto: hradeckralove.org