Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Chybí mi režim a kontakt se spolužáky, říká studentka Štefanová

12. 4. 2020

page.Name
Bylo úterý 10. března ráno a školáci usedli do lavic tak, jako v jiné dny. To však ještě netušili, že na druhý den bude všechno jinak. Během dopoledne totiž vláda rozhodla o uzavření škol a žákům i studentům začaly neplánované „prázdniny”. Uvozovky jsou na místě, protože po počáteční radosti brzy přišlo vystřízlivění. Látku do sebe musí hustit i doma. Jak vyučování na gauči v obýváku vypadá, vypráví Viktorie Štefanová, žákyně 3. ročníku Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové.

Koronavirus, tehdy už pevně usídlený třeba v Itálii nebo Španělsku, vtrhl do Česka na začátku března a šíření nákazy okamžitě následovala i ochranná opatření. Jedním z těch tvrdších bylo zavření škol. „Abych řekla pravdu, tak jsem nečekala, že to přijde tak brzy. Vlastně mi na začátku nepřipadala situace tak vážná,” říká Viktorie.

Původně si myslela, že odhodí školní brašnu do kouta a vydá se za hranice. „Byla jsem i docela ráda. První věc, co mě napadla, byla sbalit batoh a odjet poznávat svět. Ještě, že jsem to neudělala, když koukám na všechna další opatření…,” poukazuje na nelehkou situaci Čechů v zahraničí, kteří se složitě vracejí zpět do vlasti.

Školní vchody sice zůstaly zavřené, ale kantoři na učení nerezignovali. „Myslím, že z jejich strany je aktivita velká,” poznamenala Viktorie Štefanová s úsměvem. „Každý den chodí e-maily s pracemi a studijními materiály. Vychází to tak, že na každý den je určený alespoň jeden deadline odevzdání domácí práce,” přibližuje průběh domácího vyučování.

Na některých školách funguje i online výuka, tedy že studenti musí v daný čase sedět u počítačů a prostřednictvím komunikačních kanálů vstřebávají pokyny od učitelů. Takto se píšou i kontrolní testy, na které mají školy speciální program. Tak zvaně mimo záznam, někteří žáci a studenti přiznávají, že písemky v této formě není těžké napsat bez chyby…

Každopádně počáteční radost z volna vystřídalo lehké rozčarování. „Tím, že je každý doma, se zdá, jako bychom nad studiem trávili více času než obvykle,” všímá si Viktorie a opatrně přiznává, že už se jí po škole docela stýská. „Kdybych za normálních okolností řekla, že mi škola chybí, tak mě kamarádi asi zabijí, ale situace začíná být vážná. Chybí mi hlavně režim a kontakt se spolužáky, který je prostě jiný než jako teď přes mobil a počítač.”

Když už má hotové úkoly, snaží se Viktorie zabavit, jak jen jí to ochranná opatření dovolují. „V tomhle to mají holky asi malinko lepší, přece jenom neustálé rovnání a čištění věcí je naše parketa. Myslím, že spousta lidí se naučila brát to pozitivně a věnovat se seberozvoji, jako třeba čtení, posilování, třídění myšlenek nebo vzdělávání se svým vlastním způsobem,” dodává žákyně Tylova gymnázia.

David Záruba
david@salonkyhk.cz
Foto: archiv magistrátu HK