Pondělí

27. května 2024

Nyní

21°

Zítra

17°

Svátek má

Nemocnice obnovuje neakutní operace, je v ní 7 pacientů s Covid-19

28. 4. 2020

page.Name
Ve stavu rozmanitých opatření souvisejících s nákazou Covid-19 musela Fakultní nemocnice Hradec Králové 16. března omezit neakutní operace. Nyní, v době uvolnění, začala ty vybrané postupně obnovovat. „Nemocnice již rozšířila provoz operačních sálů, minulý týden spustila některé výkony v kardiologii, gastroenterologii a dalších oborech. Postupně, zatím s určitými omezeními, se rozbíhá i provoz ambulancí,“ potvrdil mluvčí nemocnice Jakub Sochor.

Nemocnice utlumila kvůli Covid-19 značnou část neakutních plánovaných operací, omezila provoz ambulancí a soustředila se na zajištění akutní péče pro pacienty s touto nákazou. „Pacienti, kteří byli již dříve objednáni na operaci, budou postupně telefonicky kontaktováni jednotlivými pracovišti. Pacienti přijatí k hospitalizaci budou v návaznosti na vývoj epidemiologické situace vyšetřováni na přítomnost Covid-19,“ upozornil mluvčí.

Provoz ambulancí zahájí také telefonický kontakt pracoviště s pacientem spojený s konzultací, při němž bude rozhodnuto o dalším postupu. Pacienty přicházející na ambulantní vyšetření v kartotéce čeká vyplnění dotazníku, změření teploty a teprve pak půjdou do čekárny. Pro větší bezpečnost budou do poraden a na ambulantní výkony objednáváni na konkrétní čas, který je potřeba pečlivě dodržovat.

Podle ředitele Vladimíra Paličky bude návrat k běžnému provozu nemocnice pozvolný, protože i nadále musí mít připravenou dostatečnou kapacitu na případný zvýšený nápor pacientů s Covid-19 a dodržovat přísná opatření s ohledem na epidemiologickou situaci. Zatím stále platí i nadále zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů.

V nemocnici bylo k 26. dubnu hospitalizováno sedm pacientů s Covid-19, z toho dva byli ve vážném stavu. Toto zdravotnické zařízení pokračuje v testování vzorků na přítomnost Covid-19 ve své laboratoři, v provozu je rovněž odběrový stan před areálem nemocnice. „Úspěšné zvládání mimořádné situace je v nemocnici možné jen díky aktivnímu přístupu našich zaměstnanců, kterým musím vyjádřit velké díky za jejich práci. Poděkování patří i více než stovce dobrovolníků, především z řad studentů,“ dodal ředitel.

(hyš-tz-js)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Ondřej Littera