Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Muzeum východních Čech otevře pro veřejnost dveře dokořán

11. 5. 2020

page.Name
Po dvou měsících uzavřeného Muzea východních Čech kvůli omezením a opatřením souvisejícím s nákazou Covid-19 bude v návaznosti na obnovení pohybu osob zítra tato instituce znovu otevřena pro veřejnost. Obnovení provozu budou samozřejmě provázet zvýšená hygienická opatření.

Návštěvníci jsou povinni před vstupem do výstavních sálů, kde bude zároveň omezen jejich počet, použít dezinfekci rukou. A na co se mohou těšit? Do 31. května bude prodloužena výstava Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole. Příchozí rovněž do 28. června čeká ojedinělý soubor gotického a raně renesančního umění východních Čech – Uprostřed koruny české.

Beze změny pak bude pokračovat původní výstavní plán muzea na druhou polovinu letošního roku. Ten v dalších měsících počítá s výstavou pokladů ze sbírek muzeí Královéhradeckého kraje, expozicí k výročí Zdravotnické záchranné služby spojenou s výstavou modelů sanitní techniky ze soukromé sbírky a školních obrazů. K vidění budou také výstavy středověkých mincí, dále k osobnosti královéhradeckého biskupa Karla Otčenáška, o československé armádě ve 20. letech 20. století a na několik dalších menších výstav. 

„Zatímco první polovina roku se nesla ve vážném duchu reprezentovaném naprosto exkluzivní rozsáhlou výstavou Uprostřed Koruny České, jež je výsledkem dlouholeté vědecké práce, tak druhé pololetí roku 2020 bude výstavně velmi pestré,“prozradil ředitel muzea Petr Grulich, který na facebookovém profilu připomenul minulé týdny pracovníků v karanténě. Ti mimo jiné v rámci solidarity ušili 600 roušek.

„Po zhruba sedmi až deseti dnech jsme mentálně přepnuli a mnoho z náš začalo žít online. Když se ohlédnu, vidím úplně jiné muzeum než to před karanténou. Na webu jsou kompletně digitalizovány naše výstavy. Vedle nich vznikly čtyři nové plně virtuální, dále dva geopříběhy, patnáct audiopohádek, osm videí pro školy, čtyři přednášky pro veřejnost a jedna tvůrčí dílna. Zapojili se lidé napříč celým muzeem,“ konstatoval ředitel s tím, že je hrdý na své kolegy a na to, že i ve stavu nouze dokázali obrovsky zabrat.

 Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera