Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Na Pražském mostě se do původní podoby vrací třetí Kotěrův kiosek

13. 5. 2020

page.Name
Krajská metropole Hradec Králové se může chlubit mnoha významnými stavbami od proslulých architektů. Jedním z nich, kteří přispěli do stavební mozaiky, jež z města vytvořila tak zvaný Salon republiky, je nepochybně Jan Kotěra. Mezi typické stavby z roku 1910 patří Pražský most, který tento známý architekt navrhnul včetně čtyř kruhových objektů na předmostích zvaných kiosky.

Ty sloužily zejména k prodeji občerstvení či zmrzliny. Vzhledem k stáří těchto staveb byla nutná jejich rekonstrukce a nyní probíhá oprava třetího Kotěrova kiosku při okraji mostu na Eliščině nábřeží. Podle našich informací budou práce dokončeny na podzim letošního roku a celková revitalizace si vyžádá náklady ve výši 3,5 milionu korun včetně DPH.

Cílem revitalizace je obnovit kiosky podle Kotěrova architektonického řešení a zároveň brát v úvahu jejich současnou využitelnost. Opraveny budou nejen vnější plášť, ale také vnitřní povrchy, obnovena bude rovněž střecha a kiosek bude doplněn historicky významnou půlkruhovou markýzou. Kromě toho dojde k výměně elektroinstalace, výrobě replik dřevěných oken a nových dveří i opravy elektrické lampy na konci mostní zdi. Vzhledem k tomu, že jde o kulturní památku, bude se muset budoucí nájemce držet pravidel, která nastavili památkáři.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: hradeckralove.org