Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nový projekt inhalační techniky zmírní obtíže pacientů s plicní nemocí

29. 5. 2020

page.Name
Pacientům s chronickými plicními onemocněními pomůže zlepšit aplikaci léčiv nový projekt Plicní kliniky a Nemocniční lékárny Fakultní nemocnice Hradec Králové nazvaný Edukace inhalační techniky. Kromě toho bude pacientům už od pondělí nabídnuta kontrola a nácvik inhalační techniky přímo při výdeji těchto léků v hlavní budově nemocniční lékárny.

„Správné užívání inhalačních léků u pacientů s chronickými plicními onemocněními výrazně pomáhá k zmírnění jejich obtíží a zlepšení kvality života,“ řekl přednosta Plicní kliniky Vladimír Koblížek. Data z mnoha klinických studií totiž ukazují až sedmdesátiprocentní chybovost při užívání inhalačních léků, které jsou nezbytnou součástí moderní léčby bronchiálního astmatu či chronické obstrukční plicní nemoci.

„Základem léčby těchto onemocnění jsou inhalačně podávané léky, kterých je v České republice mnoho typů se zcela rozdílnou inhalační technikou, která vyžaduje odlišný způsob vdechování léku. Některým pacientům je předepisováno i několik druhů inhalátorů s různými způsoby aplikace, což je pro mnoho pacientů složité a my jim chceme ukázat správný postup,“ uvedl vedoucí lékárník nemocnice Jiří Kotlář.

Plicní klinika ve spolupráci s nemocniční lékárnou proto vytvořila sérii videí na základě systému edukace vyvinutém na Farmaceutické fakultě UK v Hradci Králové. Edukační animovaná videa mohou zájemci najít na webu Plicní kliniky FN HK https://www.fnhk.cz/plic/aplikace-inhalacnich-leku-edukacni-videa/ceske-verze, kde jsou videa zveřejněna také v anglické verzi.

(hyš-tz-js)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: fnhk.cz, Ondřej Littera