Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Výjimka může vyřešit problém s pozemkem pro stavbu infekční kliniky

25. 5. 2020

page.Name
Část pozemku, který má sloužit jako parkoviště Fakultní nemocnice Hradec Králové, patří městu, což je problém pro přípravu projektu výstavby nové kliniky infekčních nemocí. Přestože ho chce nemocnice vyměnit za jinou vlastní parcelu a obě strany s touto transakcí souhlasí, potíž je podle lékařského náměstka Jaroslava Malého s metodikou výpočtu ceny pozemků.

„Hrozí, že město by muselo nemocnici doplácet řádově miliony korun, a to si nikdo nepřeje. Jedinou šancí je dostat pro tuto směnu pozemků výjimku od ministerstva financí, o kterou jsem požádal a řekl bych, že je to na dobré cestě,“ uvedl náměstek. Směnu pozemků už v minulosti schválila rada i zastupitelstvo města. S podobou projektu souhlasí všichni zainteresovaní včetně ministerstva zdravotnictví.

„Stavba kliniky je v zájmu všech. Jde totiž o jediné zařízení tohoto typu pro oblast, ve které žije půl milionu lidí. Kvůli nutnosti zmíněné výjimky do toho však musíme zapojit také ministerstvo financí,“ řekl Malý, který od ministryně tohoto resortu Aleny Schillerové obdržel dopis, v němž stojí, že kvůli veřejnému zájmu může ministerstvo udělit výjimku. „Veřejný zájem je zde podle mého názoru jednoznačný. Novou infekční kliniku potřebujeme a zkušenosti se současnou pandemií nového koronaviru to jen potvrzují,“ domnívá se náměstek.

Výstavbu osmipatrové infekční kliniky, která má mít má tvar trojbokého hranolu se zaoblenými rohy, bude financovat stát společně s nemocnicí. „Mluvilo se o tom, že stát by měl financovat zhruba 70 procent z šestisetmilionového projektu, zbývajících 180 milionů by měla zaplatit fakultní nemocnice. Je to obrovská suma. Osobně usiluji o to, aby spoluúčast nemocnice byla výrazně nižší,“ dodal Malý.

(hyš-tz)
hynek@salonky.hk
Ilustrační foto: FN HK