Středa

7. prosince 2022

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Přijel pan prezident aneb Václav Havel v Hradci Králové

27. 1. 2020

page.Name
Třicet let svobody. Taková doba v listopadu minulého roku uplynula od událostí v roce 1989, kdy se v Československu zhroutil totalitní komunistický režim. Lidé se přestali bát, vyšli do ulic a dali hlasitě najevo, co si o čtyřicetileté nadvládě jedné strany myslí. V té době byl mužem číslo 1 beze všech diskuzí disident Václav Havel, který byl později zvolen prvním porevolučním prezidentem republiky a ujal se své funkce na Pražském hradě.

Součástí tohoto aktu, kdy celá země měla velká očekávání, byly jeho pravidelné cesty do všech krajů republiky včetně toho Královéhradeckého. Dobře to mapuje dnes už historická drobná publikace nazvaná Přijel pan prezident, kterou v hektické době vydal Kruh východočeských novinářů ve spolupráci s Východočeským večerníkem.

Útlá knížečka mimo jiné zachycuje, jak významné a důležité polistopadové události v Hradci korunovala v sobotu 27. ledna 1990 návštěva Václava Havla.  Jeho tmavozelený Renault 21 se státními vlaječkami na předních blatnících přijel ke hradecké katedrále sv. Ducha krátce před desátou. Jak stojí v publikaci, jen pár minut měly tisíce lidí všude kolem na to, aby pozdravily svého prezidenta. Jeho kroky totiž vedly přímo do kostela na mši svatou. „Cítím se být tak trochu vaší ovečkou, protože se v tomto kraji často zdržuji. Blahopřeji vám,“ řekl Havel jako jeden z prvních gratulantů čerstvému biskupovi královéhradecké diecéze Karlu Otčenáškovi.

Krátký oběd, který se potom místo v luxusní restauraci konal v hradeckém pivovaru, obnášel vcelku prosté menu: polévku s játrovou rýží, guláš, knedlíky a jak jinak - dobré pivo. Po něm už se prezident Havel s chotí Olgou přesunul na Žižkovo náměstí. „Ať žije Havel,“ doprovázel jeho pěší cestu k nejkrásnějšímu baroknímu domu ve městě U Špuláků pětadvacetitisícový dav. Tam z balkonu jenom krátce promluvil, protože nechtěl, jak řekl, aby byla válka mezi Hradcem a Pardubicemi, kam měl namířeno.

Havel samozřejmě nebyl jenom prezidentem, ale také významným divadelním dramatikem. Proto jeho kroky nemohly minout hradecké Klicperovo divadlo. Takový nával tato scéna za poslední roky nezažila. Na jevišti kulisy z nějaké hry, prostě ideální prostředí pro dramatika. „Konečně je tu. Ve spěchu, žádné dlouhé úvody, hned k dotazům,“ stojí v brožurce. Fámy o chystaném puči na místě vyvrátil federální ministr vnitra Richard Sacher, kterého Havel rychle doplnil. „Samozřejmě existují lidé, kterým se nelíbí, co se v zemi děje. Mezi sebou jim něžně říkáme přátelé starých pořádků a méně něžně - temné síly.“

Návštěvu prezidenta Václava Havla nejen v Hradci Králové podrobně monitorovali novináři tehdejšího tisku, kteří přinášeli autentická a někdy i vtipná svědectví. „Po celou dobu návštěvy prezidenta jsem upřímně nadávala – kromě vlezlé zimy – na svůj dlouhý zimní kabát. Být vždy a za každých okolností při jeho nenadálých zastávkách, rozhovorech a zajížďkách znamenalo také být vždy a za každých okolností v kondici. Planý poplach jsem zažila za ten den jen jednou. Co se děje? Křičeli jsme směrem k náhle stojícím autům kolony. Nic, ozvalo se z doprovodného vozu, došly mu cigarety,“ napsala do knížečky Přijel pan prezident Ivana Fričová, tehdejší redaktorka regionálních novin Pochodeň.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Karel Tejkl, Evžen Pajskr