Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Den okének v restauracích a bistrech v Hradci? Výraznější zájem lidí nevzbudil

7. 11. 2020

page.Name
Na dnešek připadl tak zvaný Den okének v restauracích. Lidé mohli podpořit podniky nákupem jídla u okénka. Vyzvaly je k tomu Svaz obchodu a cestovního ruchu, Asociace hotelů a restaurací a Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Většina restaurací a bister v centru Hradce Králové, která prodává jídlo okénkem, však výraznější zájem lidí v souvislosti s tímto dnem nezaznamenala.

Případný zvýšený odbyt některé podniky na dotaz ČTK vysvětlovaly slunečným počasím, které lákalo k procházkám, jiné zase nabídkou svatomartinského menu. Podle Oty Macháčka z Hospody Na Hradě v historickém centru města je to určitě dobrý nápad, pro tuto dobu se to hodí a mělo by to být častěji, aby se to dostalo více do povědomí lidí.

„Takové terno to dnes totiž zase nebylo, čekal jsem větší zájem. Většina lidí o výzvě ani nevěděla. Přesto v porovnání s minulou sobotou byl dnes vyšší zájem asi o 15 procent, souviselo to ale spíše s tím, že nabízíme svatomartinské husy,“ řekl Macháček. Ve všední dny v Hospodě Na Hradě vydávají mezi 90 až 130 jídly denně, o víkendech o polovinu méně. „Jedna třetina jde rozvozem. Jsme v centru, kde sídlí hodně firem, takže většina lidí si pro jídlo chodí,“ doplnil.

Jak se nechal slyšet Miroslav Voňka z restaurace-kavárny nazvané To je Bistro, sobotní akce nic neřeší. „Nemyslím si, že by to mělo na zájem lidí významnější vliv. O žádné výzvě jsem ani nevěděl,“ uvedl. Nedivil by se, kdyby omezení provozu restaurací kvůli covidu trvalo do března, což by mohlo být pro některé podniky likvidační.

„Podniky, které jsou dlouhodobě otevřené a úspěšné, přežijí. Kdybych měl jen výdejní okénko, tak bych musel všechny propustit. Podařilo se nám vytvořit krizový plán, v jehož rámci jsme vytvořili úplně jiné produkty, služby, jen proto si nestěžujeme,“ dodal Voňka.

Zástupci Café-baru Náplavka na Smetanově nábřeží tvrdí, že vyšší zájem dnes nesouvisel ani tak se Dnem okének, jako spíše s počasím. „Když je takhle hezky, tak o víkendu máme u výdejního okénka frekvenci zhruba stejnou. Nemyslím si, že by to bylo tou výzvou," myslí si zaměstnankyně Café-baru Náplavka.

Na základě rozhodnutí vlády musely restaurace, bary a kluby od středy 14. října zavřít. Někteří hospodští se přitom ještě nevzpamatovali z jarního výpadku tržeb. Restaurace, bary a kluby mohou občerstvení mezi šestou a dvacátou hodinou prodávat přes výdejní okénka. Opatření by mělo zatím platit do konce nouzového stavu, tedy do 20. listopadu.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto: na-hrade.cz, restaurantguru.com,
hkregion.cz