Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Hejtman Červíček: Klíčové jsou kapacity covidových lůžek a naši zdravotníci

6. 11. 2020

page.Name
V nemocnicích Královéhradeckého kraje je aktuálně přes 400 pacientů hospitalizovaných s nákazou covid-19. Zvyšuje se obsazenost lůžek i potřeba personálu v jednotlivých zařízeních. Proto je nezbytné neustále pracovat na potřebné kapacitě lůžek pro pacienty s koronavirem a na udržení akceschopnosti zdravotníků.

„Pracujeme na vytvoření co největší kapacity lůžek pro covid pacienty. Po několika etapách jsme v krajských nemocnicích navýšili kapacitu na zhruba 350 lůžek pro pacienty s koronavirem. Aktuálně je z nich zhruba 80 procent obsazeno. S ohledem na predikovaný vývoj epidemie budeme velmi pravděpodobně nuceni dílčím způsobem kapacitu lůžek ještě navyšovat, popřípadě budeme muset systémově řešit přesuny pacientů mezi jednotlivými zařízeními,“ sdělil hejtman Martin Červíček.

Obrovský problém je absence zdravotníků, kterých jen v krajských v nemocnicích chybí na 300. Obdobná absence personálu je také ve Fakultní nemocnici Hradec Králové a v sociálních službách. S personálním nedostatkem v nemocnicích vypomáhá armáda. Kromě náchodské, rychnovské a jaroměřské nemocnice nově vojáci začnou od 9. listopadu pomáhat i v Oblastní nemocnici Jičín, kam kraj úspěšně žádal o jejich pomoc.

Neméně důležitou pomocnou silou jsou také dobrovolníci, jako jsou studenti, lidé, co ve zdravotníci pracovali a další, kteří vypomáhají jak ve zdravotnických, tak sociálních zařízeních. Pro nemoc kvůli nařízené karanténě nebo ošetřování člena rodiny aktuálně chybí v nemocnicích v regionu stovky zdravotníků. V nemocnicích tedy pomáhají už zmínění vojáci, dobrovolníci i externisté. Jednou z dalších možných cest, jak personální situaci zlepšit, je proto případná dílčí výpomoc právě ambulantních specialistů.

„Vaše případná příležitostná pomoc v nemocnicích by byla velkou a vítanou oporou pro překlenutí této krize prohloubené výpadkem velkého množství personálu nemocnic, který je sám COVID pozitivní. Velice si vážím Vašeho současného nasazení a případného rozhodnutí pomoci,“ uvedl hejtman v dopise zaslaném tento týden zdravotníkům v kraji působícím mimo zdravotnická zařízení. V případě zájmu by zájemci, kteří se rozhodnou pomoci, měli kontaktovat přímo vedení konkrétního zdravotnického zařízení.

Kromě toho napsal, že kapacity všech pracovníků ve zdravotnictví se pohybují na hraně. Ve fakultní nemocnici v minulém týdnu chybělo celkem 460 zdravotníků, z toho 316 sester a 59 lékařů. Obdobná situace je rovněž v nemocnicích zdravotnického holdingu, kde chybí celkem 318 zdravotníků, z toho 33 lékařů a 285 zdravotních sester a sanitářů. V této souvislosti poděkoval ředitelům, primářům, vrchním sestrám a také všem zdravotníkům, kteří v těchto dnech zajišťují potřebnou zdravotní péči napříč všemi obory, navíc za stavu, kdy v nemocnicích denně přibývají hospitalizovaní pacienti s covid-19.

„Naším úkolem je jim co nejvíce pomoci. Do nemocnic proto například distribuujeme ochranné pomůcky i přístroje potřebné pro léčbu středních a těžkých případů nákazy covid-19 ze zásob Správy státních hmotných rezerv (HFNO a ventilátory). Ve čtvrtek jsem rovněž rozeslal výzvu zdravotníkům mimo zdravotnická zařízení a poprosil je o pomoc v nemocnicích,“ připomenul hejtman.

Krizový štáb kraje nyní musí začít řešit připravenost zdravotnictví a sociální oblasti pro další období, kdy lze očekávat ještě větší zátěž než doposud. „Osobně se domnívám, že klíčové bude zvládnout přelom listopadu a prosince. Zejména je důležité sledovat vývoj epidemie v domovech pro seniory. Prvním úkolem bude zvládnout plošné testování, po kterém lze očekávat další nárůst potvrzených případů covid-19 u klientů ale i personálu,“ upozornil hejtman.

Podle něj systém bude muset znovu všechno zvládnout, což bude náročné především pro personál sociálních zařízení, ale i nemocnic. „Důležitým krokem vyřešit možnosti přemisťování již neinfekčních pacientů mimo zdravotnická zařízení a tím uvolnit kapacity a ulevit nemocnicím a jejich personálu,“ dodal.

(hyš-tz-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto