Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Hejtman: Výpadek příjmů hradeckého kraje může být až 700 milionů korun

21. 11. 2020

page.Name
Daňové změny, které schválila Sněmovna, budou znamenat pro Královéhradecký kraj další snížení příjmů. Nyní může jejich propad v celkovém objemu rozpočtu kraje být až 700 milionů korun. ČTK to sdělil hejtman Martin Červíček. Při sestavování rozpočtu vedení kraje dosud předpokládalo pokles příjmů zhruba o 500 milionů korun.

„Tento výpadek znamená velký tlak při sestavování rozpočtu nejen na zajištění provozu Královéhradeckého kraje, ale i na zahájení všech jeho plánovaných investic,“ uvedl Červíček. Daňový balíček, který schválila Sněmovna, zahrnuje zrušení superhrubé mzdy a výrazné zvýšení slevy na poplatníka. Pro schválení balíčku jako celku s přijatými úpravami hlasovali poslanci ANO, ODS, KSČM, SPD a dva nezařazení poslanci. Návrh nyní posoudí Senát.

Červíček se domnívá, že je chybou, že tento krok přichází ve chvíli, kdy se krize způsobená epidemií koronaviru projevuje v ekonomice a má vliv i na veřejné rozpočty. „Chápu princip snižování daní a souhlasím, že je správné nechat peníze lidem. Je to daleko efektivnější přístup, než když co nejvíce vybíráte a pak to často i nepříliš smysluplně přerozdělujete. Na druhou stranu nejsem nadšený, že tento krok přichází v tuto chvíli,“ řekl.

Podle něj navíc není jasné, jestli má vláda promyšlené, jaké dopady to bude mít na rozpočty krajů a obcí, jestli jsou připravená konkrétní řešení, například prostřednictvím kompenzací, nebo jestli je vláda připravena na změnu rozpočtového určení daní. „Nelze se spokojit pouze s konstatováním, že bude propad příjmů ve veřejných rozpočtech. Je potřeba zároveň připravit řešení, které mimochodem bude snižovat nebo alespoň nenavyšovat deficit ve státním rozpočtu,“ nechal se slyšet Červíček.

Hejtman si myslí, že se stát chová ve stylu „vodu kážu, víno piju – vy se uskromněte, odkládejte investice, ale my jsme stát a šetřit nebudeme“. Jako příklad uvedl to, že v návrhu rozpočtu na rok 2021 stát počítá s navýšením počtu státních zaměstnanců. „Tak mimo jiné zvyšuje mandatorní náklady,“ dodal.

ČTK
Ilustrační foto