Středa

30. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Mobilní odběrový tým hasičů - záchranářů odebral první desítky vzorků

3. 11. 2020

Mobilní odběrový tým hasičů - záchranářů odebral první desítky vzorků 6 snímků
Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje vytvořil ze svých příslušníků – zdravotnických záchranářů mobilní odběrový tým COVID-19. Podle mluvčí hasičů Martiny Götzové tým zajišťuje odběry vzorků pro testování na onemocnění covid-19 a doplňuje nynější systém odběrových míst a týmů pracujících v terénu v celém kraji.

„S prvními odběry hasiči začali o víkendu. Do dneška odebrali téměř 80 vzorků stěrů z nosohltanu. Během včerejška zajišťovali odběry v Domově důchodců Humburky, kde testovali asi 35 klientů a zaměstnanců. Tým je podle potřeby vysílán do terénu podle požadavků Krajské hygienické stanice nebo Integrovaného centrálního řídícího týmu,“ přiblížila záslužnou činnost mluvčí.

Zdravotničtí záchranáři pomáhají při zajištění odběrů například v sociálních zařízeních nebo mezi občany, kteří se nemohou dostavit do odběrových center. V závěru každého dne předávají příslušníci vzorky do laboratoře ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. V kraji nyní působí jeden mobilní odběrový tým, v němž se střídají příslušníci HZS, kteří jsou kvalifikovanými zdravotnickými záchranáři s odpovídajícím vzděláním.

Tým je doplněn o řidiče vozu – asistenta. „Posádka využívá při práci předepsané ochranné prostředky, hasiči jsou oděni do jednorázového protichemického oděvu a využívají respirátor společně s ochrannými brýlemi. Práce mobilního týmu nezasáhne do akceschopnosti hasičského záchranného sboru,“ upozornila Götzová.

Tým se pohybuje po celém kraji ve speciálně označeném sanitním voze, který  hasičský záchranný sbor získal bezúplatným převodem od Královéhradeckého kraje. „Jde o vyřazený sanitní vůz, který dosud využívala Zdravotnická záchranná služba. U hasičského sboru by mělo vozidlo rovněž sloužit k zajištění zásahové činnosti, výcviků, odborné přípravy a sportovních akcí,“ dodala mluvčí.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: HZS Královéhradeckého kraje