Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Nová rehabilitační podložka pomáhá v nemocnici nemocným s covidem

3. 11. 2020

page.Name
Novinkou v péči o nemocné s koronavirovou infekcí je nová rehabilitační podložka RELLA, kterou nyní začala používat Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Podle mluvčího Jakuba Sochora pomáhá nemocným znovu nabýt tělesnou kondici. Ztráta svalové síly a soběstačnosti je negativní důsledek pobytu na lůžku již po několika málo dnech.

K tomu dochází zejména v době, kdy je velké množství nemocných, především seniorů upoutáno na lůžko a kapacity rehabilitačních pracovníků nepostačují na dostatečnou rehabilitační léčbu. Autorem myšlenky je lékař Luboš Sobotka, emeritní přednosta III. interní gerontometabolické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Rehabilitační podložka je určena k aktivnímu cvičení dolních končetin, svalů břicha a zad během pobytu na lůžku. Pomáhá udržet fyzickou kondici a předchází komplikacím z dlouhodobého pobytu na lůžku, umožňuje pacientům samostatné cvičení bez asistence personálu a nutnosti odborného nastavení. Výhodou je, že podložku lze použít na jakémkoliv lůžku, je snadno přenositelná a má tichý chod.

Vývoj probíhal ve spolupráci s Centrem transferu biomedicínských technologií (CTBT). Centrum zajišťuje výzkumníkům z fakultní nemocnice pomoc při uplatnění výsledků výzkumu a vývoje v praxi a zprostředkovává také smluvní výzkum a ochranu duševního vlastnictví. Bližší informace o činnosti centra je možné najít na www.ctbt.cz.

(hyš-tz-js)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: FN Hradec Králové