Pátek

29. září 2023

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Od listopadových událostí v Hradci Králové v roce 1989 uplynulo 31 let

17. 11. 2020

Od listopadových událostí v Hradci Králové v roce 1989 uplynulo 31 let 0 snímků
Když jsme si loni připomínali jubilejní 30. výročí sametové revoluce a pád komunistického režimu, věnovali jsme teprve druhé vydání listopadového kulturně – společenského magazínu Salonky těmto mimořádným událostem v Hradci Králové. V této souvislosti jsme vyzpovídali pamětníky, kteří stáli v čele zdejšího Občanského fóra a hýbali tehdejšími dějinnými vesly.

Kromě toho slovo dostali rovněž další pamětníci a vzpomínali, co tomu v Hradci, který byl znám jako bašta socialismu, předcházelo, jak se to dál vyvíjelo, kam to směřovalo a prostě, co se v listopadových dnech v tomto městě dělo. Tehdy jsme však ještě neměli webový portál Salonky, ani facebookový profil. Proto tyto materiály vyšly pouze v tištěné a nikoli internetové podobě.

Tento dluh chceme napravit, protože víme, že v dnešní nelehké koronavirové době se žádné masové venkovní vzpomínkové akce konat nebudou, nebo pouze v omezené míře. Přesto je nutné události před jednatřiceti lety, které přivedly zemi k demokracii, připomenout. Vracíme se tedy zpět a během dnešního dne budeme loňské, ale nadčasové rozhovory s pamětníky postupně zveřejňovat.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Muzea východních Čech