Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Plošné testování v sociálních službách v kraji odhalilo bezmála 70 nákaz

18. 11. 2020

page.Name
Za pomoci antigenních testů na covid-19 bylo v sociálních službách v Královéhradeckém kraji provedeno plošné testování. To odhalilo dosud 57 pozitivních klientů a 11 zaměstnanců. „Zatím byla otestována asi polovina z celkového počtu 8000 lidí, kterých se plošné testování v kraji týká,“ řekl dnes hejtman Martin Červíček.

Testovací sady pro plošné testování obdržela většina poskytovatelů sociálních služeb v kraji. První vlna plošného testování v kraji tak zatím neskončila. S plošným testováním se začalo postupně podle toho, jak do jednotlivých zařízení přicházely od ministerstva zdravotnictví sady antigenních testů. V kraji se začalo ve středu 11. listopadu.

Sady testů dosud nemají všichni provozovatelé sociálních služeb, jde ale o jednotky případů. V první vlně bude otestováno zhruba 4000 klientů a přibližně stejný počet pracovníků, další vlny testování budou následovat. Testy u klientů i personálu se mají opakovat každých pět dnů. Testovat je mají zdravotníci zaměstnaní v těchto zařízeních nebo jejich nasmlouvaní praktičtí lékaři.

Nákaza koronavirem v posledních dnech v Královéhradeckém kraji zpomaluje, klesá i počet hospitalizovaných. „Dobrou zprávou je, že se snížil denní přírůstek počtu nakažených. Zatímco koncem října to bylo 1100 osob, nyní hygienici hlásí v průměru 400 nakažených za den. Křivka začala klesat a nyní jsme v podstatě na číslech ze začátku října. Neznamená to ale, že máme vyhráno. Náš přístup se nemění,“ uvedl hejtman.

Podle něj se zatím nenaplnily nejhorší scénáře o počtu hospitalizovaných v krajských nemocnicích. Zástupci kraje prozradili, že je kapacita nemocnic pro pacienty s covidem zaplněná asi z 80 procent. „Zvládáme to se systémem nastaveným před několika týdny. Jsem plně přesvědčen, že jsme schopni zareagovat na jakýkoli výkyv,“ dodal Červíček s tím, že problémem zůstává výpadek personálu v nemocnicích a sociálních službách, který se daří mírnit výpomocí externistů včetně dobrovolníků či studentů.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto