Středa

29. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-1°

Svátek má

Po konci trojkoalice chtějí v Hradci Králové ANO a ODS vládnout spolu

30. 11. 2020

page.Name
Královéhradecké hnutí ANO a strana ODS si po rozpadu hradecké městské vládnoucí trojkoalice včera potvrdily, že jsou připraveny pokračovat ve vedení města společně. Současně budou hledat nového koaličního partnera. Pokud jej nenaleznou, mají v plánu pokračovat v menšinové dvojkoalici.

Po podvečerním jednání představitelů ANO a ODS to oznámil předseda zastupitelského klubu hnutí ANO a radní města Pavel Marek. Hradecká koalice se rozpadla ve čtvrtek, když z ní vystoupilo uskupení Změna pro Hradec a Zelení.

Při variantě menšinové koalice hodlají ANO a ODS podle Marka hledat podporu u důležitých bodů „od všech konstruktivních zastupitelů“. Zástupci ANO a ODS včera také probírali návrhy na zlepšení práce bez účasti Změny a Zelených. „Například u našich gesci jde o posílení týmu náměstkyně primátora pro majetek Věry Pourové a o zřízení komise pro majetek,“ řekl Marek.

Hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS) dříve označil odchod Změny a Zelených z koalice za neuvážený krok. ODS by podle něj chtěla pokračovat v koaliční spolupráci s ANO, přičemž za jednu z pravděpodobných variant označil menšinovou koalici. Uskupení Změny a Zelených si stěžovalo na dlouhodobě špatnou spolupráci v koalici. Kritika mířila hlavně na náměstkyni Pourovou a náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhu (ODS).

Jak uvedl lídr Zelených a náměstek primátora Martin Hanousek byl přístup ANO k návrhům Změny a Zelených destruktivní. V Hradci Králové by podle něj měla vzniknout široká koalice bez ANO a KSČM. Hanousek ani radní Adam Záruba ve svých funkcí zůstali, ač by podle ANO a ODS měli odstoupit.

Záruba v regionální MF Dnes uvedl, že s koncem koalice by měla rezignovat celá rada a o dalším postupu by mělo rozhodnout zastupitelstvo. Marek dnes tento výrok označil za neuvěřitelný. „Jsme odpovědni za vedení města a rozhodně bychom neradi, aby se město dostalo do nějakých nestandardních situací,“ upozornil Marek.

Hnutí ANO, které komunální volby v Hradci Králové vyhrálo, má v zastupitelstvu 11 mandátů, ODS pět mandátů a Změna pro Hradec a Zelení tři mandáty. V opozici jsou Hradecký demokratický klub (HDK) se sedmi mandáty, Piráti s pěti mandáty, lidovecká Koalice pro Hradec se třemi mandáty a KSČM také se třemi křesly.

Zdeněk Rychtera
ČTK
Ilustrační foto