Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Těžká doba nás nezaskočila a pro čtenáře jsme připravili listopadový magazín Salonky

2. 11. 2020

page.Name
Přestože je kvůli šířící se nákaze covid-19 doba těžká a složitá, nevzdáváme se a opět jsme pro vás, naše věrné čtenáře, připravili listopadový kulturně – společenský magazín Salonky, v pořadí čtrnáctý. Tentokrát vzhledem k vládou prodlouženému nouzovému stavu bude distribuce v Hradci Králové, která právě začíná, komplikovanější.

Věříme ale, že se čtenářská obec v krajském městě ke svému oblíbenému měsíčnímu periodiku nakonec dostane a opět na jeho stránkách najde zajímavé i inspirativní čtení. Tak zvanou „vlajkovou lodí“ listopadového vydání se nejen na titulní straně, ale i uvnitř čísla stala mladá dáma, která přes svých pouhých čtyřiadvacet let už dosáhla ve svém oboru pozoruhodných výsledků.

Absolventka hradeckého Gymnázia Boženy Němcové a módní návrhářka Andrea Vytlačilová totiž před nedávnem získala bakalářský diplom z nejprestižnější módní školy světa – Central Saint Martins v Londýně. Vzhledem ke koronavirové krizi nyní pracuje ve svém ateliéru ve Mžanech a chystá se na navazující magisterské studium na své alma mater v anglické metropoli.

I když má za sebou spolupráci se světoznámými značkami Versace či Kenzo i vítězství v soutěži Design a Fabulous Dress for Grayson Perry, nohama zůstává stále na zemi. „Byla bych ráda, kdybych stále mohla dělat to, co mě baví. Těšilo by mě, kdyby moje výrobky lidi rádi nosili a rezonovali s nimi,“ řekla Andrea v rozhovoru pro Salonky. Také v listopadovém vydání pokračujeme v představování legendárních hradeckých rodin.

Tentokrát jsme zavítali přímo do ateliéru zdejší proslulé houslařské rodiny Pilařových, která tyto nástroje staví bezmála sto let. „Rodová tradice v konečném výsledku vždy přinášela to nejlepší, bez ní by se něco od základů budovalo složitě. Pokud na ni můžete navázat, je to mnohem jednodušší a přináší to třeba ještě lepší výsledky,“ prozradil houslař Tomáš Pilař. Jeho dcera Šárka navázala tím, že rodovou tradici vnímá zároveň jako velký závazek. Rozhovor s oběma mistry svého řemesla však nabízí mnohem více.

V pravidelné rubrice Salonky Revue jsme dali prostor zajímavému fenoménu Hradce Králové, který u slepého ramene řeky Labe vytvořil skandinávskou atmosféru. Adéla Kohoutová a Natálie Kratochvílová zde provozují saunu NUUK. Toto místo je však současně prostorem pro setkávání a kulturní akce. Není to tak dávno, co se v městském obvodu číslo 45 konaly senátní volby. Byly napínavé, ale vítěz může být jen jeden. Novým senátorem, hlavně díky druhému kolu, se stal zdejší právník Jan Holásek.

Anatomické malířství zejména vlivem moderních technologií není tak v kurzu, jak tomu bylo v minulosti. V Hradci však žije člověk, který se tomuto oboru na lékařské fakultě věnoval dlouhých sedmačtyřicet roků. Malíř Josef Bavor, který je také předsedou Unie výtvarných umělců Hradec Králové, při své tvorbě propojuje lidské tvary s přírodou a fascinuje ho mozek člověka.

Příběh dvou umělců z jednoho města je vtělen do reportáže o fotografovi a hudebníkovi Jarku Plesarovi a jeho kamarádovi, rovněž hudebníkovi, ale také dlouholetému členovi uměleckého souboru Klicperova divadla Janu Vápeníkovi. Oba tvoří folkové duo Malá sada, které hraje tři roky. Nepochybnou zajímavostí, která se sice zdánlivě netýká Hradce Králové, ale má výrazný nadregionální charakter, je reportáž o přestavbě bývalé elektrárny v Trutnově – Poříčí na Centrum současného umění EPO 1. S tímto záměrem přišel a realizuje ho známý trutnovský podnikatel Rudolf Kasper.

Listopadový magazín Salonky je tedy opět tady a čtenářům přejeme příjemné a poutavé čtení. Kromě toho lze rovněž navštívit související zpravodajský web Salonek, který můžete najít na: https://salonkyhk.cz/ a s ním provázaný facebookový profil.

(Distribuční místa budou doplněna)

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera