Pátek

29. září 2023

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Tradiční adventní trhy v muzeu letos nahradí virtuální Advent v Hradci

26. 11. 2020

page.Name
Muzeum východních Čech v Hradci Králové se nehodlá smířit s nemožností nabídnout občanům kraje návštěvu touto institucí pořádaných tradičních trhů. Ty jsou podle mluvčí muzea Lucie Peterkové na rozdíl od ostatních adventních trhů ve městě postaveny téměř výhradně na nositelích lidových tradic napříč krajem a republikou.

„Muzeum proto připravilo on-line projekt nazvaný Advent v Hradci s virtuálními trhy a speciálním adventním kalendářem,“ nastínila Peterková. Na webové stránce www.adventvhradci.cz návštěvníci od neděle najdou řemeslné tržiště připravené jako symbolická i reálná náhrada za 31. ročník tradičního Muzejního adventního trhu.

„Z původně zhruba 150 přihlášených lidových řemeslníků a tradičních výrobců jsme vybrali a oslovili téměř dvě desítky zpravidla nositelů prestižních ocenění: řemesla zapsaná i kandidující na seznam UNESCO, Nositelé tradice lidových řemesel ČR, Zlatý kolovrat či Mistr tradiční rukodělné výroby různých krajů z různých oborů a vytvořili jsme i pro ně a návštěvníky virtuální adventní trh,“ řekl ředitel muzea Petr Grulich.

Trh obsahuje audiovizuální medailony lidových řemeslníků se zajímavostmi o tradici jejich řemesla v historii. Součástí je také možnost nákupu prostřednictvím muzejního
e-shopu, případně je možné se podívat a nakoupit si přímo na webech jednotlivých řemeslníků. „Nechte se třeba inspirovat, případně můžete podpořit řemeslníky nákupem  v době, kdy téměř celý rok neměli možnost výdělku, a do konce letošního roku ani mít nebudou a často jsou ve svízelné situaci,“ vysvětluje Peterková.

Navíc prezentace pro řemeslníky vznikly bezplatně „Jsme překvapeni, jak vřele na tuto nabídku oslovení výrobci reagovali. Pro většinu z nich jsme jediní, kteří na ně nezapomněli. Chceme tak jejich práci nejen připomenout, ale zároveň návštěvníkům nabídnout zajímavé informace o historii řemesel, s možností nákupu a případně i voňavý odběr z vánočního výdejního okénka muzea a z naší kavárny,“ dodala.

Advent v Hradci nabídne ještě kulturní část. Jde o Adventní kulturní kalendář, který vznikl ve spolupráci s hradeckou Filharmonií, Klicperovým divadlem, Divadlem Drak, Galerií moderního umění, Městskou knihovnou a Českým rozhlasem Hradec Králové. V době adventu si každý den můžete odkrýt jedno kulturní okénko s virtuální audiovizuální náplní. Odkaz bude na speciální doméně www.adventvhradci.cz.

V roce 2020 v Muzeu východních Čech vzniklo celkem 10 výstav, které i přes obě vlny koronakrize navštívilo téměř 13 500 lidí. Některé výstavy bohužel utrpěly v první vlně, jiné v té druhé. Mimo to muzeum připravilo pro návštěvníky již tři desítky on-line výstav, virtuálních prohlídek fyzických výstav, geografických interaktivních exkurzí do minulosti, hraných i dokumentárních vzdělávacích videopořadů, přednášek, které zatím zhlédlo více než 20 tisís návštěvníků.

(hyš-tz)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto