Pátek

21. června 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

Ustavující zasedání krajského zastupitelstva určilo jednotlivé posty

2. 11. 2020

page.Name
Hradecký kraj v příštích čtyřech letech povede koalice čtyř subjektů - ODS, STAN a Východočeši, Pirátů, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenců pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů.

Nově zvolený hejtman Martin Červíček bude mít pět náměstků. Prvním statutárním náměstkem pro investice, informační technologie a inovace se stal Pavel Bulíček (Piráti), druhým poslanec Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), jenž bude řídit životní prostředí a zemědělství. Náměstkyní hejtmana pro sociální věci, cestovní ruch a kulturu se stala Martina Berdychová (Východočeši), náměstkem pro finance Rudolf Cogan (STAN) a pro školství a sport bude Arnošt Štěpánek (Piráti).

Radním pro dopravu a majetek byl zvolen Václav Řehoř (ODS) a radním pro regionální rozvoj a dotace Adam Valenta (Piráti). Zdravotnictví povede lékař a bývalý primátor Hradce Králové Zdeněk Fink (HDK). Nová rada kraje má devět členů, po čtyřech koalice ODS, STAN a Východočeši, tři Piráti a po jednom radním má Koalice pro Královéhradecký kraj a Spojenci pro Královéhradecký kraj.

Z devíti radních bude osm uvolněných, tedy placených, a to hejtman, čtyři náměstci a další tři členové rady. Neuvolněným náměstkem bude poslanec Pavel Bělobrádek. Vzhledem k tomu, že Martin Červíček je zároveň senátorem, bude mu ze zákona snížena odměna asi o 40 procent. Zastupitelstvo bude mít 12 výborů, stejně jako v minulém období. Placenými předsedy výborů se stali dva, pro dopravu Aleš Dohnal (Piráti) a předseda kontrolního výboru opoziční zastupitel Jaromír Dědeček (ANO).

Ve volbách vyhrála koalice ODS, STAN a Východočeši se ziskem 12 mandátů. Dvanáct křesel získalo i druhé ANO. Třetí Piráti získali sedm zastupitelů. Po čtyřech mandátech získaly koalice ČSSD a Zelených, lidovecká Koalice pro Královéhradecký kraj a koalice Spojenci pro Královéhradecký kraj. Dva mandáty má SPD. V kraji poslední čtyři roky vládla pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09.

Nové složení rady Královéhradeckého kraje:

hejtman

Martin Červíček (ODS)

 

1. náměstek

Pavel Bulíček (Piráti)

investice, informatika­ technologie a inovace

2. náměstek

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

životní prostředí, zemědělství

náměstek

Martina Berdychová (Východočeši)

sociální věci, cestovní ruch a kultura

náměstek

Rudolf Cogan (STAN)

finance

náměstek

Arnošt Štěpánek (Piráti)

školství a sport

radní

Václav Řehoř (ODS)

doprava a majetek

radní

Adam Valenta (Piráti)

regionální rozvoj a dotace

radní

Zdeněk Fink (HDK)

zdravotnictví

Zdroj: zastupitelstvo Královéhradeckého kraje

Tomáš Kučera
ČTK

Foto: TV V1