Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Změna a Zelení vypověděli v Hradci Králové koaliční smlouvu s ANO a ODS

26. 11. 2020

page.Name
Uskupení Změna pro Hradec a Zelení dnes vypovědělo koaliční smlouvu v Hradci Králové s hnutím ANO a ODS. ČTK to dnes řekl lídr hradeckých Zelených a náměstek hradeckého primátora Martin Hanousek. Koalice ANO, ODS a Změny pro Hradec a Zelených měla dosud v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 19 hlasů. Změna a Zelení mají tři zastupitele.

Hradecká organizace Zelených se pro odchod z koalice vyslovila před víc než týdnem. Čekalo se na výsledek vnitrostranického referenda u partnerské Změny pro Hradec. I její členové se vyslovili pro odchod z koalice. Hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS) označil odchod Změny a Zelených z koalice za neuvážený krok, který nebyl způsobený tím, že by se Změně a Zeleným v koalici nedařilo. „Možným důvodem bylo asi to, že převážily neurovnané osobní vztahy, ale je otázka, zda to není jen zástěrka,“ uvedl primátor.

ODS by podle něj chtěla pokračovat v koaliční spolupráci s ANO. „Jednou z pravděpodobných variant je menšinová koalice, kdy pro jednotlivé důležité body budeme hledat podporu u ostatních uskupení,“ prozradil Hrabálek a dodal, že zástupci Změny a Zelených měli s vypovězením koaliční smlouvy napsat abdikační listy na funkce ve vedení města, což se nestalo.

Předseda zastupitelského klubu hnutí ANO a radní města Pavel Marek se nechal slyšet, že o novém uspořádání vedení města chce ANO jednat s ODS. „Situace je otevřená. Variant je hodně od hledání dalšího koaličního partnera po dovládnutí dvou let v menšinové koalici," poznamenal Marek. ANO a ODS se již v neděli vyjádřili pro pokračování spolupráce v případě odchodu třetího koaličního partnera. „Pan Hanousek možná už týdny připravuje jinou koalici, ale my jsme korektní partneři a budeme jednat s ODS,“ doplnil Marek.

S vypovězením koaliční smlouvy by podle něj měli představitelé Změny a Zelených ihned opustit místa ve vedení města. „Uvidíme, jak se k tomu postaví. Jestli pro ně budou důležitější posty než práce pro Hradce Králové. Není standardní, aby člověk, který není součástí koalice, vedl město a rozhodoval na radě města,“ myslí si Marek s tím, že Změna a Zelení byli po celou dobu opozicí v koalici. „Vyjednávání o spoustě bodů nebylo koaliční, ale jako když se bavíte s opozicí.“

Kromě Hanouska ve vedení města jako radní působí šéf Změny pro Hradec Adam Záruba. Hanousek ani Záruba s vypovězením koaliční smlouvy funkce ve vedení města nesložili. „Měly by velmi brzy následovat personální kroky. Konkrétnější nebudu,“ naznačil Hanousek k setrvání ve vedení města.

V Hradci Králové by podle něj měla vzniknout široká koalice bez ANO a KSČM. „Vyzýváme ODS a další strany k jednání o širší koalici složené z demokratických stran, tedy Změny pro Hradec a Zelených, ODS, HDK, Pirátů a Koalice pro Hradec,“ pokračoval Hanousek. Uskupení Změny a Zelených si stěžovalo na dlouhodobě špatnou spolupráci v koalici. Kritika mířila hlavně na náměstkyni primátora pro správu majetku Věru Pourovou (ANO) a náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhu (ODS).

„V posledních měsících došlo k výraznému zhoršení vzájemných vztahů především s představiteli hnutí ANO, u nichž jsme cítili destruktivní přístup zejména k mnoha našim návrhům. U některých představitelů koalice podle něj chyběla sebereflexe chyb a neúspěchů. Cítíme značnou názorovou a hodnotovou nekompatibilitu, která způsobila, že se v koalici s tímto partnerem necítíme dobře,“ tvrdí Hanousek.

Připomněl, že při vstupu do koalice s ANO po volbách v roce 2018 dávalo mnoho voličů Změny a Zelených s takovým krokem najevo nevoli. „Tehdy jsme předpokládali, že tento poněkud kontroverzní krok bude vyvážen pozitivní spoluprací a nápravou chyb bývalého vedení města. V okamžiku, kdy se ukazuje, že tento náš předpoklad byl lichý, nevidíme důvod, proč v takové spolupráci pokračovat,“ uzavřel.

Koalice byla podle Marka úspěšná. „Prosadila se celá řada projektů. Kroku Změny a Zelených nerozumíme. Zřejmě za tím stojí osobní kampaň pana Hanouska,“ domnívá se. Odmítl, že by ANO ve vztahu k menšímu koaličními partnerovi postupovalo destruktivně.

Hnutí ANO, které komunální volby v Hradci Králové vyhrálo, má v zastupitelstvu 11 mandátů, ODS pět mandátů a Změna pro Hradec a Zelení tři mandáty. V opozici jsou Hradecký demokratický klub (HDK) se sedmi mandáty, Piráti s pěti mandáty, lidovecká Koalice pro Hradec se třemi mandáty a KSČM také se třemi křesly.

Zdeněk Rychtera
ČTK
Ilustrační foto