Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Antigenní testování v kraji v prvním dnu odhalilo desítky lidí nakažených covidem

17. 12. 2020

page.Name
První den antigenního testování na koronavirus v Královéhradeckém kraji přišlo na odběrová místa nemocnic zhruba 700 lidí, desítky z nich mělo test na covid-19 pozitivní. Stovky zájemců o dobrovolné antigenní testování jsou objednané také na dnešek a další dny. Zájem o testování roste.

V kraji zajišťují antigenní testování krajské nemocnice, statní Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové a ode dneška také soukromá nemocnice ve Vrchlabí. Do testování se zapojily i některé soukromé ordinace. Nemocnice v kraji mají denní kapacitu zhruba 1600 odběrů. V krajských nemocnicích se ve středu nechalo otestovat 235 lidí, z nichž u 29 ukázal test pozitivitu na covid-19.

„Tito lidé jsou následně testováni klasickou PCR metodou. Na dnešek jsou v Jičíně, Náchodě, Trutnově i Rychnově nad Kněžnou kapacity plné, v Náchodě a Jičíně i zítra. Ve zbývajících krajských nemocnicích je ale zítra i další dny ještě dostatek volných míst,“ uvedla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Odběrové centrum hradecké FN provedlo za středu 462 antigenních testů, pozitivních bylo několik desítek z nich. „Na dnešek a zítřek jsou opět objednány stovky zájemců, ale stále je možné rezervovat termín na provedení testu. V dalších dnech až do 27. prosince jsou všechny termíny již zarezervovány,“ řekl mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

Na antigenní testy se zájemci mohou objednat prostřednictvím rezervačních systémů jednotlivých nemocnic. Testování je bezplatné a provádí se výtěrem z nosohltanu. Testovací místa v nemocnicích pro plošné testování budou v hradeckém kraji zpravidla otevřená od 10 do 18 hodin. V krajských nemocnicích je denní kapacita 900 až 1000 odběrů, v hradecké FN zhruba 500 a ve vrchlabské nemocnici okolo stovky. Na bezplatný antigenní test mají od středy nárok všichni klienti zdravotních pojišťoven, a to jednou za pět dní. Možnost nechat se otestovat mají lidé do 15. ledna.

ČTK
Ilustrační foto