Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Antivirus II. je tady, město mezi drobné podnikatele rozdělí 3,4 milionu korun

8. 12. 2020

page.Name
Ještě nedávno byly kvůli vládním nařízením souvisejícím s covidovou nákazou uzavřeny provozovny, což se citelně dotklo i hradeckých podnikatelů. Stejně jako v první jarní vlně i nyní jim město v souvislosti s balíčkem Antivirus II. hodlá finančně pomoci. Podnikatelé, kteří museli uzavřít své provozovny a splňuji podmínky včera schválené zastupitelstvem, mohou tedy žádat o finanční injekci.

Podle mluvčí magistrátu Kateřiny Šmídové bude po Novém roce bude zahájen příjem žádostí. „Formuláře naleznou podnikatelé na webových stránkách města. Přijímány budou do 31. ledna. K poskytnutí městské peněžité pomoci pro podnikatele v předpokládané celkové výši 3,4  milionu korun by pak mohlo dojít na konci prvního čtvrtletí příštího roku,“ přiblížila pomoc mluvčí. 

Jak uvedl primátor Alexandr Hrabálek město vychází ze zkušeností, které získal během první vlny koronaviru. Pomoc bude tedy fungovat prakticky obdobně jako na jaře. Je však třeba zdůraznit, že pomoc města nemá nijak vynahradit pomoc ze strany státu, je to spíše její doplnění. Darované finance budou moci hradečtí podnikatelé využít například na mzdy a související odvody, na energie, platby za nájemné ve stanovených případech nebo na úhradu dodavatelsko-odběratelských faktur,“ řekl primátor.

Žadatelem může být pouze právnická nebo fyzická osoba se sídlem a místem podnikání v Hradci Králové, která zaměstnává méně než deset osob. Musí také dodržet některé stanovené podmínky, jako je nepřerušená podnikatelská činnost, nesmí být dlužníkem vůči městu či jeho organizacím. Seznam podmínek v plném znění a formulář žádosti budou během prosince zveřejněny na webových stránkách města.  

„S vyplácením částek budeme moci začít někdy v březnu. Bude samozřejmě záležet na tom, kolik žádostí dorazí a zda budou všechny obsahovat veškeré náležitosti. Například v prvním kole se poměrně často stávalo, že žadatelé odevzdávali dokumenty, které byly neúplné. Neznamenalo to jejich vyřazení, zaměstnanci magistrátu je vyzývali k doplnění, nicméně to samozřejmě celý proces o něco zdrželo,“ doplnila náměstkyně primátora pro oblast ekonomiky Monika Štayrová.

Peněžitá pomoc, při níž město rozdělí 3,4 milionu korun, je nově členěna na dvě části. První z nich je určena pro malé a drobné podnikatele, finanční pomoc by se v tomto případě mohla dostat až do výše 10 tisíc korun. Druhá část je určena provozovatelům hotelů a penzionů bez ohledu na velikost, a to s maximální částkou 50 tisíc korun. Konkrétní výše peněžité pomoci ale bude v obou částek stanovena podle počtu podaných žádostí.

(hyš-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto