Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Město chce zabavené psy z útulku získat od majitele do svého vlastnictví

3. 12. 2020

page.Name
Do předběžné náhradní péče bylo do hradeckého městského útulku pro opuštěná zvířata v říjnu umístěno zhruba sedm desítek psů, které na pokyn Krajské veterinární správy v součinnosti s Policií ČR zajistil Odbor životního prostředí magistrátu města. Na město a do útulku poté dorazilo několik stovek nabídek osvojení zvířat, které nebylo možné využít, psi jsou totiž stále v majetku soukromé osoby.

To by se ale už brzy mělo změnit. Město totiž obdrželo od původního majitele nabídku darování psů, což by umožnilo nabídnout tyto psy k osvojení. Návrh darování psů v tomto týdnu projednala rada města, v pondělí se jím bude také zabývat hradecké zastupitelstvo.  „Konečně máme vidinu, že se pro zabavená zvířata podaří zajistit vhodný domov, ovšem stále s nimi i v tuto chvíli musíme nakládat jako s majetkem soukromé osoby,“ řekla náměstkyně primátora Věra Pourová.

Aby psy mohlo město nabídnout k osvojení, potřebuje mít zajištěné veškeré dokumenty, souhlas zastupitelstva s převzetím psů do majetku města a podpis majitele. „Zatím žádáme všechny zájemce o osvojení psů, aby do útulku s prosbami o rezervace či osvojení psů nevolali. Všech nabídek si každopádně velice vážíme a děkujeme za ně. V tuto chvíli ale ještě prosíme veřejnost o trpělivost,“ nabádá náměstkyně. Rada města v tomto týdnu schválila návrh smlouvy pro darování psů, v pondělí se jím bude zabývat také zastupitelstvo.

Město zatím předpokládá, že v případě schválení a zajištění všech potřebných dokumentů a náležitostí, by někteří psi mohli být poskytnuti k bezplatnému osvojení již před Vánocemi. Vše bude záležet na vyřízení majetkoprávního vztahu ke psům, kteří tak zatím stále zůstávají v hradeckém útulku. Veřejnost každopádně může i nadále pomáhat.

„Před útulkem stále funguje zřízené darovací místo, kam mohou lidé umístit například granule, deky nebo pelíšky. Vzhledem k tomu, že v útulku jsou zejména psi malého vzrůstu, budou vhodnější menší a drobnější granule, případně nějaké kapsičky nebo další měkké krmivo,“ doplňuje Tomáš Pospíšil, ředitel technických služeb. Podrobnosti k možné pomoci jsou uveřejněny na webových stránkách útulku zde

 Jakmile budou psi z útulku volní k osvojení, bude o tom město na svých webových a facebookových stránkách informovat. Stejně tak budou informace uveřejněny na stránkách Útulku pro opuštěná zvířata Hradec Králové. Spolu s tím budou zveřejněny také podmínky adopce.

„Předpokládáme, že nabídka osvojení psů bude nejen z organizačních důvodů provedena po skupinách pěti až deseti psů“, upřesňuje Pospíšil.  Rezervace zvířat nejsou v současné době v žádném případě možné.  S ohledem na pandemickou situaci zrušil útulek také venčení psů pro veřejnost. Zrušené jsou také předvánoční dny otevřených dveří.

(hyš-tz-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: salonkyhk.cz, Policie ČR