Pondělí

27. května 2024

Nyní

21°

Zítra

17°

Svátek má

Město krátce po rozpadu koalice obměnilo orgány některých společností

3. 12. 2020

page.Name
Krátce po rozpadu vládnoucí koalice v Hradci Králové se mění obsazení orgánů některých společností, které město vlastní nebo v nich má majetkový podíl. Odvolanými jsou nominanti Zelených a Změny pro Hradec. Blok Zelených a Změny pro Hradec 26. listopadu vypověděl koaliční smlouvu na radnici s hnutím ANO a ODS.

„U odvolání členů orgánů není třeba mít důvod, ale myslím si, že nám všem je zřejmé, že je to otázka politická,“ řekla náměstkyně primátora pro majetek Věra Pourová (ANO). Rada města v úterý odvolala z představenstva místního druholigového fotbalového klubu Pavla Křížka, kterého nominovala Změna pro Hradec. Lídr Zelených a náměstek primátora Martin Hanousek byl odvolán z představenstva společnosti Tepelné hospodářství a Ivo Králíček ze Změny pro Hradec z dozorčí rady společnosti Městské lesy.

Blok Změna pro Hradec a Zelení uvedl jako jeden z důvodů odchodu z koalice dlouhodobé neshody s koaličními partnery. Koalice ANO, ODS a Změny pro Hradec a Zelených měla v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 19 hlasů. Změna a Zelení mají tři zastupitele a dva radní. Nikdo z nich na funkce ve vedení města ale nerezignoval. Kromě Hanouska ve vedení města jako radní působí šéf Změny pro Hradec Adam Záruba. O jejich setrvání ve funkcích by v pondělí mělo jednat zastupitelstvo.

Hanousek novinářům sdělil, že jedním z důvodů, proč z funkce ve vedení města neodstoupil, bylo to, že nechce umožnit vládu na radnici za podpory komunistů. „Naše rezignace by otevírala vrátka vládě ODS a ANO za podpory KSČM, a to nechci. Proti tomu budu aktivně bojovat. Snažíme se o nové složení koalice z demokratických stran,“ uvedl Hanousek.

Zelení a Změna pro Hradec hledají podporu pro přerýsování současných sil ve vedení města, a to do podoby široké koalice bez ANO a KSČM, tedy Změny pro Hradec a Zelených, ODS, Hradeckého demokratického klubu (HDK), Pirátů a Koalice pro Hradec. Zástupci ANO a ODS dnes znovu zopakovali, že jednou z možných variant pokračování ve vedení města je menšinová koalice, kdy by pro jednotlivé důležité body oba subjekty hledaly podporu u ostatních uskupení. Další možností je přizvání do koalice dalšího člena.

Primátor města Alexandr Hrabálek (ODS) možnou podporu menšinové koalice od komunistů připustil. „Jednáme se všemi kluby, tedy i s klubem KSČM. Nevím, proč by nám mělo vadit, že některý z našich návrhů podpoří mimo jiné i klub KSČM. Domníváme se, že je rozjeto tolik věcí, které by měly zajímat i jiné kluby, včetně opozičních zastupitelů,“ potvrdil  Hrabálek.

Hnutí ANO, které komunální volby v Hradci Králové vyhrálo, má v zastupitelstvu 11 mandátů, ODS pět mandátů a Změna pro Hradec a Zelení tři mandáty. V opozici jsou Hradecký demokratický klub (HDK) se sedmi mandáty, Piráti s pěti mandáty, lidovecká Koalice pro Hradec se třemi mandáty a KSČM také se třemi křesly.

Tomáš Kučera
ČTK

Ilustrační foto