Středa

30. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

První dárci darovali krev v nové budově transfuzního oddělení nemocnice

11. 12. 2020

První dárci darovali krev v nové budově transfuzního oddělení nemocnice 6 snímků
První dárce krve dnes přivítali zdravotníci ve zbrusu nové budově Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové. Objekt za 140 milionů korun nabízí lepší zázemí pro dárce i pro personál. Původní budovu transfuzního oddělení, která již nesplňovala požadavky moderní medicíny, čeká následně demolice.

Stavba začala loni v druhé polovině srpna, kdy společnost STAKO převzala staveniště. „Jsme rádi, že se přes veškeré komplikace způsobené situací s covid-19, která například komplikovala dodávky některých materiálů, podařilo stavbu dokončit. Poděkovat také musím všem, kteří se podíleli na doslova bleskovém přestěhování z původního objektu,“ uvedl ředitel nemocnice Vladimír Palička.

Nový objekt, který je na fasádě označený červenou kapkou, nabízí moderní prostředí pro odběry krve a krevních složek, zázemí pro jejich zpracování a pro všechny laboratorní činnosti. „Nová budova transfuzního oddělení splňuje nejpřísnější požadavky kladené na výrobce léčiv z lidské krve a na laboratoře oboru transfuziologie a imunohematologie,“ řekl primář transfuzního oddělení Vít Řeháček.

Kvůli výstavbě byly dočasně přemístěny odběry plazmy do třetího patra Pavilonu profesora Bašteckého, ode dneška dárci krve i plazmy směřují do nového objektu. Transfuzní oddělení odebírá bezpříspěvkovým dárcům krev a krevní složky, které dále zpracovává, vyšetřuje a dodává transfuzní přípravky na oddělení nemocnice, kde ji dostávají pacienti. V případě zájmu o darování krve najdete informace na www.fnhk.cz/transf

(hyš-js)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: FN HK