Středa

24. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Rok 2020 provázený pandemií covid-19 byl v Hradci Králové rokem mnoha událostí

31. 12. 2020

page.Name
Právě končící rok 2021 nebyl jen zvláštní a podivný kvůli pandemii covid-19, která zasáhla celou republiku včetně Hradce Králové, ale také rokem mnoha událostí, jež se odehrály na území krajského města a v jeho okolí. Bylo tedy poměrně složité vybrat ty nejdůležitější a nějakým způsobem nejzásadnější. Salonky se o to pokusily a snad se jim to v konečném výsledku podařilo.

LEDEN:

Přijel pan prezident aneb Václav Havel v Hradci Králové
V listopadu roku 2019 uplynulo třicet let od pádu komunistického režimu v zemi. V lednu Salonky připomenuly útlou publikaci Přijel pan prezident o návštěvě prezidenta Václava Havla v Hradci Králové, která se uskutečnila v sobotu 27. ledna 1990, tedy před třiceti lety.

ÚNOR:

Rektorem Univerzity v Hradci Králové se opět stal Kamil Kuča
V univerzitním kampusu Na Soutoku byl v úterý 11. února opět zvolen do funkce rektora Univerzity Hradec Králové Kamil Kuča. Ten stál v čele univerzity od roku 2016. Senátu představil své teze s tím, že jejich souhrn nazval Regionální univerzita s globálními ambicemi.

Kraj se připravuje na případný výskyt koronaviru
I když nákaza covid-19 vtrhla do republiky až v březnu, už v únoru se kraj začal připravovat na případnou epidemii. Proto byla v prostorách krajského úřadu svolána tehdejším hejtmanem Jiří Štěpánem porada navazující na předchozí jednání Bezpečnostní rady státu. U kulatého stolu se jednalo především o případném postupu i o možných preventivních opatřeních.

BŘEZEN:

Jsem na sebe pyšný, že jsem Mlýn Malšovice zachránil
V reportáži pro březnový magazín Salonky prozradil Zdeněk Tesař z Hradce Králové, jak resuscitoval budovu Mlýna Malšovice. Jeho záměr, na kterém se velkou měrou podílel svými řemeslnými schopnostmi, trval dlouhých deset let. Rozsáhlá a velmi náročná rekonstrukce se však vyplatila, historický mlýn byl zachráněn a proměněn v reprezentativní objekt.

Královéhradecká univerzita letos oslaví 60. narozeniny
Nejvýznamnější vzdělávací instituce ve městě, kterou je nepochybně Univerzita Hradec Králové, si v letošním roce připomenula 60 let své existence. V současné době se na všech čtyřech fakultách univerzity vzdělává zhruba 6400 studentů. Na univerzitě pracuje 804 zaměstnanců, z toho je 447 akademických a výzkumných pracovníků.

DUBEN:

Lidé zvládají omezení příkladně. Musím za to poděkovat!
V měsíci dubnu už naplno platila rozmanitá vládní opatření, která měla zamezit šíření covidové nákazy. Také v Hradci Králové byla ve všech možných oblastech uplatňována. V rozhovoru pro dubnový magazín Salonky primátor Alexandr Hrabálek ocenil, že občané svědomitě dodržují nezbytná omezení.

Nový web! Vítejte mezi čtenáři zpravodajského portálu Salonky!
Pro Salonky bylo poslední dubnové úterý zásadním milníkem v jeho krátké historii. Byl totiž spuštěn Regionální portál pro Hradec Králové a okolí, který vydává společnost TN média. Cílem nového zpravodajského portálu je, aby byl oblíbený mezi Hradečáky, což je věta, která zahrnuje vše podstatné a důležité.

KVĚTEN:

Peticí vyjadřují nesouhlas se silnicí přes přírodní památku Na Plachtě 3
Plánovaná stavba silnice by zničila část nynějších ploch se sezónně kvetoucími rostlinami, které jsou důležité pro motýly, čmeláky, samotářské včely a další opylovače. Navíc by významně ovlivnila přírodní památku záborem plochy a posunem nárazové zóny do nitra přírodní památky. To jsou hlavní argumenty autorů petice proti stavbě silnice přes přírodní památku Na Plachtě 3 v Hradci Králové, kterou začátkem května podepsalo tři tisíce lidí.

Bílá věž se otevřela, letos s architektem Josefem Gočárem i královnou
Za zvuku fanfár hráčů na žesťové nástroje z hradecké filharmonie byla otevřena dominanta Hradce Králové Bílá věž a připojila se tak k letošnímu 140. výročí narození Josefa Gočára. Ten spolu s Janem Kotěrou a dalšími architekty významně zasáhl do moderního podoby města.

Po viru Antivirus, drobní podnikatelé mohou získat finanční injekci
V Hradci Králové byl v souvislosti s epidemickými následky zahájen Program ochrany zaměstnanosti Antivirus, který má pomoci firmám ochránit pracovní místa. Každý z místních žadatelů – podnikatelů tak mohl obdržet jednorázovou částku 25 tisíc korun, což byla alespoň částečná a důležitá finanční kompenzace

Odlehčovací služba přechodně uleví rodinám starající se o své blízké
V Honkově ulici v hradecké části Kukleny byla zahájena stavba Odlehčovací služby. Jedna z největších investičních akcí města s pětatřiceti lůžky přijde na 115,7 milionu korun včetně DPH a dokončena by měla být v příštím roce. Odlehčovací služba je na přechodnou dobu poskytována osobám se sníženou soběstačností kvůli věku, chronickým onemocněním nebo zdravotním postižením.

Tragédie na silnici, při srážce dvou aut přišli o život tři lidé
Nedaleko Hradce Králové mezi Černožicemi a Jaroměří došlo k tragické dopravní nehodě. Při srážce dvou osobních automobilů zahynuli tři lidé – dva muži a jedna žena. Navíc těžce zraněné dítě muselo být vrtulníkem Letecké záchranné služby přepraveno do nemocnice.

ČERVEN:

Milionová „modelka“ umožní budoucím veterinářům nácvik porodu telete
Porod a dojení krávy. To si mohou na modelu krávy, což je nová učební pomůcka, zkoušet studenti královéhradecké veterinární školy. Model za 1,3 milionu korun je jedinečný a na zakázku ho vyrobila veterinární univerzita v Kanadě.

Letečtí záchranáři z Hradce začali používat tak zvanou plnou krev
Záchranářský vrtulník má na palubě dvě jednotky plné krve o celkovém objemu 900 mililitrů, další dvě jednotky má traumacentrum. Řeč je o projektu RABBIT 2 spuštěném Leteckou záchrannou službou Královéhradeckého kraje ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Hradec Králové, jehož podstatou je podávání tak zvané plné krve zraněným lidem v přednemocniční péči.

Deník N: Krajský soud povolil obnovu řízení s Pavlem Wonkou
Krajský soud v Hradci Králové povolil obnovu řízení s posledním zemřelým politickým vězněm Pavlem Wonkou. Usiloval o to jeho bratr Jiří kvůli snaze očistit jméno svého sourozence v kauze „socialistického závazku“. 

Po nárazu autobusu zemřela na přechodu terminálu seniorka
Na přechodu pro chodce v blízkosti terminálu v Hradci Králové srazil linkový autobus seniorku, která po střetu zraněním podlehla.

Auto po nárazu do stromu začalo hořet, uvnitř zahynul řidič
Rychlá jízda stála u tragické dopravní nehody, která se stala u obce Králíky na Královéhradecku. Havarovalo zde osobní auto Škoda Felicia, jež narazilo do stromu a vůz začal hořet. Uvnitř byl zaklíněný řidič, u něhož lékař konstatoval smrt.

ČERVENEC:

Kraj i jeho muzea hodlají spolupracovat s hledači využívající detektory kovů
Spolupráci s hledači, kteří pátrají po historických předmětech s pomocí detektorů kovů, chtěl navázat kraj i muzea. Petr Grulich, ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové, odhadl, že v kraji může být několik tisíc detektorářů, kteří se hledáním a uchováváním předmětů mnohdy pohybují na hraně zákona nebo za ní. „Lepší, než represe je nabídnout komunitě detektorářů pomocnou ruku a možnost legálně spolupracovat,“ řekl.

Tým Univerzity Hradec Králové vyvíjí humanoidního robota s názvem FIM Bot
Prototyp humanoidního robota pod názvem FIM Bot začali vyvíjet studenti Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Jako jediný účastník z České republiky se s ním loni kvalifikovali do mezinárodní soutěže ANA Avatar společně se 77 týmy z 19 zemí světa.

Zapomenutou sochu Dlouhý, Široký a Bystrozraký odhalili před divadlem Drak
Třímetrová ocelová socha Dlouhý, Široký a Bystrozraký ozdobila prostor před loutkovým divadlem Drak v Hradci Králové. Přemístění a oprava sochy, kterou tvoří tři vzájemně propletené stylizované postavy, město přišly na čtvrt milionu korun.

Město podepsalo smlouvu se správcem stavby stadionu
Město Hradec Králové podepsalo smlouvu se společností Arcadis Czech Republic, která bude za 31,8 milionu korun bez DPH správcem stavby multifunkčního fotbalového stadionu. Celková cena za správce stavby i za stadion by neměla překročit 605 milionů korun bez DPH.

Při srážce dodávky s osobním autem na Hradecku zemřel řidič auta
U Stěžer na Královéhradecku se stala tragická dopravní nehoda, která si vyžádala jeden lidský život. Dodávka zde přejela do protisměru, kde se čelně střetla s protijedoucím osobním autem, jehož třiasedmdesátiletý řidič na místě zemřel.

Na železniční trati v Pouchově došlo ke srážce vlaku s člověkem, přišel o život
Poblíž železničního přejezdu v Hradci Králové – Pouchově osobní vlak srazil člověka pohybujícího se v kolejišti, který i přes oživovací pokusy po střetu svým zraněním podlehl.

Smrt na kolejích, žena nepřežila střet s vlakem
Na železniční trati v Hradci Králové na Pražském Předměstí došlo v úseku mezi železničními stanicemi Hradec Králové a Opatovice nad Labem nedaleko zahrádkářské kolonie ke střetu vlaku s ženou. Ta nehodu nepřežila.

SRPEN:

Amatérský hledač předal archeologům paleolitický nález z Pardědubu
Do Muzea východních Čech v Hradci Králové se dostavil amatérský hledač Petr Křížek. Předal zde svůj nový nález, který byl zařazen do období paleolitu, tedy starší doby kamenné. Objev byl učiněn v okolí Pardědubu u Skalice nedaleko krajského města. Nálezem Petra Křížka byla objevena nová paleolitická lokalita v místě, kde dosud žádné takové staré nálezy známé nebyly.

Koupaliště Flošna v Hradci Králové přivítalo miliontého návštěvníka
Koupaliště Flošna v Hradci Králové se stalo svědkem slavnostní události. Jeho turniketem prošel několik dní očekávaný miliontý návštěvník. Byla jím maminka dvou dětí Jana Zezulková z Hradce Králové. Obdržela pamětní list, peněžní dárkové poukazy v hodnotě dva tisíce korun na služby v areálech koupaliště, hračky do vody a dárkový koš.

Unikátní zvonohra kostela u Ambrože naváže na tradici gotických zvonů
Stavební řízení k přesunutí 50 zvonů ze zázemí kostela kněze Ambrože v Hradci Králové bylo zahájeno, aby jedinečná zvonohra rozehrála věž tohoto svatostánku. Zároveň je ale nutné sehnat čtyři miliony korun, které ještě chybí na stavební práce.

Dvouletý syn vypadl z člunu, po jeho záchraně utonul otec
V písníku ve Smiřících nedaleko Hradce Králové vezl čtyřiatřicetiletý muž v nafukovacím člunu svého dvouletého syna, který přepadl přes okraj do vody. Při jeho záchraně otec utonul.

Silný vítr ve Fajnparku převrátil skákací hrad, šest dětí bylo zraněno
Kvůli silnému nárazovému větru, který se prohnal Královéhraceckým krajem, došlo v zábavním Fajnparku u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku dnes po poledni k nepříjemné události: převrátil se tam skákací hrad. Zranilo se šest dětí ve věku od tří do 17 let.

Třicetiletý chodec po srážce s autem v nemocnici podlehl vážným zraněním
V Hradci Králové u křižovatky s ulicí Lesní ve směru na Býšť vběhnul třicetiletý chodec do jízdní dráhy a srazil se s osobním autem Ford Fiesta. Na následky vážného zranění v nemocnici zemřel.

ZÁŘÍ:

Nejvyšší ocenění za rok 2019, Cenu Dr. Františka Ulricha získal Jan Petrof
Za celoživotní přínos v rozvoji průmyslu, společenského života a udržení rodinné firmy vyrábějící klavíry a pianina v Hradci Králové obdržel Jan Petrof nejvyšší ocenění města za rok 2019 – Cenu Dr. Františka Ulricha.

Před „zimákem“ vypuknou oslavy 20. výročí vzniku Královéhradeckého kraje
Při příležitosti letošního 20. výročí vzniku Královéhradeckého kraje vypukla na parkovišti před Zimním stadionem v Hradci Králové veřejně přístupná oslava tohoto mimořádného jubilea.

Miliardář Komárek koupil od společnosti Petrof piana odmítnutá Čínou
Sankce, které uvalila Čína na Českou republiku v souvislosti s návštěvou předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu, měla dohru v podobě nepřevzetí nástrojů od královéhradecké firmy Petrof čínským odběratelem pro Peking a okolí za 5,3 milionu korun. Piana a klavíry nakonec koupila rodinná nadace miliardáře Karla Komárka.

Festival jídla Food Truck Fest naservíroval světové chutě a parádní atmosféru
Na Smetanově nábřeží a náměstí 5. května v Hradci Králové se podruhé konal festival jídla Food Truck Fest. V prostoru se rozmístilo 33 food trucků z celé republiky, které nabízely nepřeberné a pestré kulinářské menu. Zkrátka nevšední chutě z celého světa, které jen tak běžně nemáte možnost okusit.

Kulturní exploze v galerii! Zahájení čtyř výstav a ukončení stálé expozice
V Galerii moderního umění v Hradci Králové byl vernisážemi zahájen výstavní projekt Čtyři patra umění! Odstartovány zde byly výstavy Jiřího Hilmara, Petra Stanického, Vladimíra Preclíka a Dalibora Bači. Kromě toho se uskutečnila i dernisáž stálé expozice Proměny obrazu/obrazy proměn.

Další sebevražda? Z Bílé věže spadla dvacetiletá žena, na místě zemřela
Dominanta města a turistické atrakce s krásnými výhledy do okolí, kterou je Bílá věž v centru Hradce Králové, se opět stala místem ukončení lidského života. Z vrcholu věže totiž spadla dvacetiletá žena, která na místě zemřela. Šlo o sebevraždu.

ŘÍJEN:

Krajské volby v Hradci Králové brzy vypuknou, doplní je volby do Senátu
V Hradci Králové kvůli nákaze covid-19 se za zvýšených hygienických a protiepidemických opatřeních otevřely pro občany volební místnosti a vypukly krajské volby doplněné volbami do Senátu.

Kraji zřejmě povládne čtyřkoalice v čele s ODS, hejtmanem bude Červíček
Na vedení Královéhradeckého kraje se předběžně dohodly čtyři politické subjekty v čele s ODS. Vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši by měla vytvořit koalici s Piráty, Koalicí pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a se Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES).

Školy v Hradci se zavřely! V provozu je pouze základní škola Josefa Gočára
Kvůli nařízení vlády České republiky byly uzavřeny všechny základní školy s výjimkou těch pro děti zaměstnanců složek Integrovaného záchranného systému, sociálních pracovníků a dalších. V Hradci Králové k tomuto účelu sloužila Základní škola Josefa Gočára.

Festival Jazz Goes to Town vstoupí v Hradci Králové do šestadvacátého ročníku
Na pěti různých místech v Hradci Králové vstoupil do již 26. ročník mezinárodní hudební festival Jazz jde městem / Jazz Goes to Town. Tématem letošního ročníku byla prostá otázka Kam směřujeme? / Where do we go?, která prostupovala celým pětidenním programem.

Dobrá zpráva: Bono publico oceněno v celostátní soutěži Stavba roku 2020
V celostátní prestižní soutěži Stavba roku 2020, získalo jednu ze zvláštních cen schodiště Bono publico v Hradci Králové.

Tragická dopravní nehoda, řidič narazil do zastávky a na místě zemřel
K tragické dopravní nehodě došlo ve Stěžerech nedaleko Hradce Králové. Řidič osobního automobilu Škoda Superb jel příliš rychle, nezvládl řízení vozu a narazil do autobusové zastávky. Řidič utrpěl zranění a přes resuscitaci následkům zranění podlehl.

Děláme radost první linii! Média s partnery poskytla první pomoc sestrám a lékařům
Královéhradecká média magazín Salonky a Východočeská televize V1 nepodávají jen pravidelné zpravodajství, ale také pomocnou ruku! Ve spolupráci s partnery zahájila pomoc a udělala radost zdravotníkům Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kteří v těžké covidové době stojí v první linii.

LISTOPAD:

Novým hejtmanem kraje se stal Martin Červíček. Důvěra mě zavazuje, řekl
Pro 29, proti 15, zdržel se 1. To je výsledek hlasování při volbě nového hejtmana Královéhradeckého kraje na ustavujícím zasedání Zastupitelstva KHK. Stal jím Martin Červíček (ODS, STAN a Východočeši, Pirátů, Koalice pro Královéhradecký kraj).

Ustavující zasedání krajského zastupitelstva určilo jednotlivé posty
Hradecký kraj v příštích čtyřech letech povede koalice čtyř subjektů - ODS, STAN a Východočeši, Pirátů, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenců pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů.

V množírně se ve výkalech pohybovaly desítky psů, putovali do útulku
Čivavy, stafordi a buldočci se pohybovali ve svých výkalech a všude se šířil nesmírný zápach. To byl výjev, který při zásahu zaznamenali policisté na základě oznámení Krajské veterinární správy v jednom rodinném domě na Hradecku, kde bylo 70 psů chovaných v nevhodných podmínkách.

Zelení jsou pro odchod z hradecké koalice, rozhodli o tom hlasováním
Dlouhodobě špatná spolupráce v rámci koalice. To je podle královéhradeckých Zelených důvod pro odchod z vládní koalice na hradecké radnici. Jejich základní organizace o tom rozhodla v hlasování.

Ředitel krajského Centra investic, rozvoje a inovací rezignoval, havaroval opilý
Ředitel krajského Centra investic, rozvoje a inovací (CIRI) rezignoval na funkci z osobních důvodů. V Hradci Králové totiž v opilosti havaroval. K odchodu z funkce ho vyzval hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

PROSINEC:

Langra odvolali z funkce určeného zastupitele a Pourovou z pozice náměstkyně
Klíčovým bodem programu zasedání zastupitelstva města Hradce Králové byly personální změny. Z funkce zastupitele pro územní plán byl sesazen Jiří Langer a z pozice náměstkyně primátora Věra Pourová.

Rozpočet na rok 2021 je schodkový, město chce udržet zadluženost na uzdě
Na zasedání zastupitelstva byl schválen rozpočet města Hradec Králové na příští rok se schodkem 121 milionů korun. Příjmy činí 2,12 miliardy a výdaje 2,25 miliardy korun.

Obří kauza: Jednadvacet lidí bylo obviněno za intriky v insolvenčních řízeních
Svým rozsahem jde o největší kauzu, kterou se královéhradečtí kriminalisté v novodobé historii zabývali, neboť samotný spis včetně příloh čítá více než čtyřicet tisíc stran. Speciální vyšetřovací tým ALFA Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje se případu věnoval necelých pět let a nyní byla obsáhlá kapitola uzavřena návrhem na podání obžaloby na 21 osob k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze.

Hradecké Hnutí ANO nevylučuje po rozpadu koalice odchod do opozice
Vzrušené zasedání zastupitelstva města Hradce Králové, které se v pondělí konalo v Adalbertinu, má pokračování. Zdejší hnutí ANO totiž po rozpadu radniční trojkoalice nevylučuje odchod z vedení města do opozice. 

ANO navrhuje do vedení Hradce Králové jako náměstky Marka a Turkovou
Po rozpadu radniční trojkoalice navrhuje hnutí ANO v Hradci Králové do nejužšího vedení města jako náměstky primátora nynější členy rady Pavla Marka a Andreu Turkovou.

Sběratel Truhlář převzal certifikát o rekordu v počtu záchranářských modelů
Sběratel a zároveň lékařský náměstek Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Anatolij Truhlář v prostoru Muzea Východních Čech v Hradci Králové převzal na výstavě Záchrankou kolem světa certifikát o rekordu v počtu 1777 modelů sanitních vozidel, vlaků, letadel a plavidel používaných pro transport pacientů a zdravotnického personálu ve 40 zemích světa, který byl zapsán do České knihy rekordů.  

Plošné dobrovolné testování na covid se rozjíždí, zájem o něj roste
První desítky lidí v Královéhradeckém kraji absolvovaly bezplatné antigenní testy na covid-19. Plošné dobrovolné testování začalo a zájem rostl. V kraji zajišťují testování krajské nemocnice, státní Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové i některé soukromé ordinace. V současnosti je kapacita zhruba 1500 odběrů denně.

Do babyboxu v Hradci někdo odložil holčičku, dostala jméno Olinka
Novorozenou holčičku, která dostala jméno Olinka a je zdravá, včera večer někdo odložil do babyboxu v Hradci Králové. Olinka je čtvrtým dítětem odloženým do babyboxu ve Zdravotnické záchranné službě Královéhradeckého kraje, který funguje od září 2011.

V centru Hradce Králové se na Štědrý den uskuteční čtyři půlnoční mše
Ve dvou hlavních kostelech v centru města – katedrále Svatého Ducha a kostele Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové se na Štědrý den paralelně konaly půlnoční mše.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek