Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Rozpočet na rok 2021 je schodkový, město chce udržet zadluženost na uzdě

7. 12. 2020

page.Name
Na zasedání zastupitelstva byl dnes schválen rozpočet města Hradec Králové na příští rok se schodkem 121 milionů korun. Příjmy činí 2,12 miliardy a výdaje 2,25 miliardy korun. „Součástí celkových výdajů jsou i výdajové rezervy ve výši téměř 106 milionů korun,“ řekla první náměstkyně primátora Monika Štayrová.

Z toho 20 milionů představuje rezerva určená na zmírnění dopadů pandemie covid-19 do hospodaření města a jeho organizací. Plánovaný schodek bude kryt volnými prostředky uspořenými v minulých letech. Návrh rozpočtu na rok 2021 je o čtyři procenta nižší než ten letošní, je o sedm procent nižší, než skutečnost roku 2019 a o tři procenta nižší, než v roce 2018. Návrh vychází z predikce ministerstva financí z 19. září 2020.

Podle náměstkyně se vedení města rozhodlo pro ponechání všech projektů zařazených v rozpočtu i za cenu dřívějšího spotřebování naspořených prostředků a jejich nahrazení v pozdějších letech úvěry. „Rozpočet jsme sestavili realisticky na straně příjmové i výdajové. Na možné změny v příjmové oblasti, které vzniknou schválením státního rozpočtu a dalších legislativních změn ovlivňujících rozpočtové určení daní, bude rozpočet města reagovat případnými rozpočtovými změnami a opatřeními v průběhu první poloviny roku 2021. To už bude znám výsledek hospodaření letošního roku a bude rozhodnuto o jeho použití,“ uvedla.

Návrh je poplatný době jeho vzniku a současné ekonomické situaci. Město se v letošním roce muselo vypořádat s propadem daňových příjmů vyplývajících z nižších příjmů z rozpočtového určení daní. „Dlouholetý růst příjmů, který umožnil naspořit prostředky pro budoucí investice, se zastavil a nyní čelíme stavu, kdy je nutné rozhodovat o pokračování klíčových projektů,“ vysvětlila Štayrová. Jak se nechal slyšet vedoucí ekonomického odboru města Jindřich Fridrich, varianta příštího rozpočtu je optimální a reálná. „Jiné varianty více či méně katastrofické by nás nikam neposunuly,“ reagoval na vytvoření více modelů rozpočtu, jak zaznělo z úst jednoho ze zastupitelů.

Město na příští rok plánuje investice ve výši 225 milionů korun, na letošek to bylo 393 milionů korun. Dnes byl zastupitelům představen také střednědobý rozpočtový výhled na roky 2022 a 2023. Náměstkyně upozornila, že pokud se podaří všechny plánované investice realizovat, město během příštích tří let zvýší hodnotu svého majetku minimálně o 2,5 miliardy korun.

Největší investicí by měla být rekonstrukce Všesportovního stadionu, následována inteligentním dopravním systémem, rekonstrukcí Velkého náměstí, nově zbudovanou lávkou přes řeku Labe, dále stavbami domu odlehčovací služby v Honkově ulici, sportovní haly v Pouchově či Mateřské školy Sluníčko.

Náměstkyně Štayrová prozradila, že prioritou vedení města je i nadále udržet zadluženost města v bezpečné výši. „Bohužel omezením příjmů dochází ke snížení možnosti vytváření vlastních zdrojů a je nutné do financování zapojit cizí zdroje. Nyní se předpokládá přijetí úvěru v letech 2022 a 2023 v celkové výši 330 milionů korun. Na konci roku 2023 by zadluženost města měla být celkem 835 milionů korun,“ dodala.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Lenka Hyndráková