Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Rozšíření stálé expozice Archeoparku Všestary přijde na 17 milionů

8. 12. 2020

page.Name
Zatraktivnit stálou expozici Archeoparku Všestary, to má v plánu Královéhradecký kraj. Cílem projektu je rozšíření expozice, a to o výsledky archeologických výzkumů ze stavby dálnice D11, expedice Monoxylon a zvětšení kinosálu. Vznikne i nové zázemí pro školní exkurze.

Projektová dokumentace je téměř hotová, radní nyní pověřili vedení archeoparku, aby podalo žádost o stavební povolení.  „Náklady na stavební úpravy archeoparku odhadujeme podle projektové dokumentace na 17 milionů korun. Máme podklady prakticky hotové a nyní budeme žádat o udělení stavebního povolení. Současně hledáme zdroje financování,“ uvedla náměstkyně pro kulturu Martina Berdychová.  

Kraj chce mít projekt kompletně připravený, aby mohl okamžitě podat žádost o dotaci z připravovaných evropských fondů na podporu kultury a cestovního ruchu. Projekt na rozvoj a zatraktivnění stálé expozice Archeoparku pravěku Všestary počítá s přestavbou budovy bývalého skladu archeologického materiálu, čímž vzniknou nové výstavní prostory, výrazně se rozšíří kapacita kinosálu využívaného i pro přednášky.

Vzniknou také dvě nové dílny pro práci se školní mládeží. Nynější hlavní budova i dosavadní expozice zůstanou beze změn. „Naše expozice je pro školní exkurze i širokou veřejnost stále velmi atraktivní, ale věnuje se pravěku obecně. Chceme nabídku archeoparku trochu specifikovat,“ prozradil ředitel všestarského archeoparku Radomír Tichý.

Podle něj bude jedna z expozic prezentovat výsledky archeologického průzkumu z míst, kudy povede dálnice D11. Jde o největší archeologickou sondu do krajiny Královéhradeckého kraje. „Podařilo se nám objevit tisíce artefaktů, se kterými chceme návštěvníky seznámit,“ upozornil ředitel.

Nově by měl být v archeoparku natrvalo umístěn také dlabaný dřevěný člun, který se účastnil expedic Monoxylon II a III. S jeho pomocí Tichého tým dokázal, že lidé před osmi tisíci lety dokázali překonávat vzdálenosti mezi ostrovy v Egejském moři na primitivních dřevěných lodích. Během třetí výpravy posádka Monoxylonu III urazila z Řecka na Krétu trasu dlouhou 418,5 kilometru.

Speciální součástí plánované expozice budou i vrtané hlavice kamenných seker. „Nálezy potvrzují, že lidé v pravěku dokázali vyvrtat do kamene pravidelné otvory, aby do hlavice sekery mohli nasadit topůrko. Paradoxní je, že jsme dlouho netušili, jak toho dosáhli. V rámci experimentálního výzkumu jsme stovky hodin zkoušeli různé vrtáky z kostí posypaných drceným křemenem, než se nám podařilo na to přijít,“ dodal Tichý.

Záměr rozšířit Archeopark pravěku Všestary schválili krajští zastupitelé již v minulém volebním období. Letos v březnu pak zařízení poskytli 600 tisíc korun na pořízení projektové dokumentace. Rada kraje nyní pověřila ředitele Tichého, aby zajistil veškeré potřebné záležitosti pro získání stavebního povolení. Investorem projektu bude Královéhradecký kraj, který je spoluzakladatelem archeoparku.

(hyš-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: kr-kralovehradecky.cz