Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Sběratel Truhlář převzal certifikát o rekordu v počtu záchranářských modelů

15. 12. 2020

Sběratel Truhlář převzal certifikát o rekordu v počtu záchranářských modelů 45 snímků
1777. To je počet modelů sanitních vozidel, vlaků, letadel a plavidel používaných pro transport pacientů a zdravotnického personálu ve 40 zemích světa, který byl zapsán do České knihy rekordů. Dnes odpoledne majitel sbírky, sběratel a zároveň lékařský náměstek Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Anatolij Truhlář v prostoru Muzea Východních Čech v Hradci Králové, kde se koná výstava jeho exponátů nazvaná Záchrankou kolem světa, slavnostně převzal certifikát, který rekord potvrzuje.

Předání z rukou Miroslava Marka, prezidenta pelhřimovské agentury Dobrý den, jež tyto rekordy zaznamenává do České knihy rekordů, nemohla kvůli opatřením souvisejícím s covidovou situací sledovat veřejnost, ale pouze novinářská obec. „Moc jsme si přáli, aby výstavu, která je tady od července letošního roku, mohla vidět veřejnost naživo, což se podařilo jenom částečně. Protože jsme na oznámení o rekordu nemohli veřejnost pozvat, vyzvali vás, zástupce sedmé velmoci, abyste toto poselství vyslali do světa,“ řekla mluvčí muzea Lucie Peterková.

Truhlář měl radost, že se tato událost díky muzeu mohla uskutečnit a výstava prodloužit do 3. ledna, ale litoval, že kvůli vládním opatřením má veřejnost možnost ji vidět už jen pouhé dva dny. „Tuto událost, kterou jsme chtěli spojit s komentovanou prohlídkou, jsme už dvakrát odložili. Měli jsme dokonce objednanou skutečnou sanitku ze šedesátých let, to se nám bohužel nepodařilo uskutečnit,“ uvedl sběratel před převzetím certifikátu.

Než se tak stalo, prezident agentury Dobrý den upozornil, že Česká republika společně s Polskem a Německem patří mezi sběratelské velmoci v Evropě. „Vy sběratelé to máte v mnoha ohledech těžké, například ne vždy je pochopení pro tuto vášeň doma. Vy máte dvou sbírku ve sklepě, takže to máte vyřešené,“ zažertoval směrem k Truhlářovi prezident agentury Dobrý den s tím, že dotáhnout sbírku do takové podoby jako královéhradecký sběratel, je skutečně unikátní věc.

Poté prezident sběrateli předal oficiální certifikát. „Jste v tuto chvíli zařazen do české databanky rekordů,“ konstatoval Marek. Hradecký sběratel Truhlář svou sbírku tvoří od roku 1987. Podle něj nikdy neměl ambice ji vytvářet kvůli nějakému rekordu, ale už od dětství, tedy v době, kdy netušil, že se bude věnovat záchranářské profesi, ho zajímaly modely a nadchla jej záchranářská technika. Kniha rekordů, kde je zaznamenán tento rekord, vyjde v příštím roce.

„Bylo mi asi dvanáct let, kdy jsem se přes svého dědu dostal do prostředí skutečné záchranky. K tomu prostředí jsem už tenkrát přičichnul a začal sbírat modely. Nikdy jsem netušil, že se sbírka tak rozroste. Zpočátku jsem získával modely přes známé nebo se dalo tenkrát něco koupit v Tuzexu. V současné době je to už snadné a modely se dají sehnat přes různé aukce a e-shopy,“ prozradil pro Salonky sběratel.

Samotná výstava v muzeu neobsahuje všech 1777 kusů, ale je jich tem více než 1500. Pro návštěvníka je to velmi pestrá podívaná. „Mezi pozoruhodné kousky patří německá sanitka – koňský povoz z období krátce po první světové válce, který patří k nejstarším exponátům výstavy. Zajímavostí je vrtulník, jejž pilotoval britský princ William, vyrobený z mahagonového dřeva. Mně osobně se moc líbí klasické velké a pohodlné americké sanitky z 60. a 70 let,“ přiblížil své favority na výstavě Truhlář.

Z jeho sbírky jsou na výstavě k vidění opravdové unikáty. Mezi ně nepochybně patří nemocniční loď, největší svého druhu na světě. Dále nejrychlejší sanitka světa Lotus Evora, nejunikátnější československá sanitka Tatra 603 A z roku 1964, nejbezpečnější sanitka Volvo, nejtragičtější sanitka, která odvezla do nemocnice po atentátu prezidenta USA J. F. Kennedyho, či nejdražší model sanitky Mercedes – Benz.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz