Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Univerzita Hradec Králové aneb Jak se pro lednové Salonky fotil FIM Bot

18. 12. 2020

Univerzita Hradec Králové aneb Jak se pro lednové Salonky fotil FIM Bot 17 snímků
Sešli jsme se na náměstí Václava Havla v areálu Univerzity Hradec Králové naproti Fakulty informatiky a managementu. A nebyla to náhoda. Chvíli jsme s fotografem Ondřejem Litterou posečkali, když se objevil automobil. Vystoupil z něj doktor Karel Mls, který měl nevšedního spolucestujícího. Byl to právě se tvořící robot nazvaný FIM Bot.

„Včera jsem dofukoval kola podvozku, jedno uchází a trochu šmajdá,“ oznámil hned na úvod doktor Mls, přešel na stranu druhého pasažéra a rozepnul mu bezpečnostní pás, kterým byl v souladu se silničním provozem přikurtován k sedadlu. To už robota FIM Bota vytahuje z auta, aby ho upnul na připravený podvozek.

Svého humanoidního neautonomního robota v současné době do finální podoby dává skupina studentů Fakulty informatiky a managementu UHK, kteří s touto myšlenkou seznámili vedoucího týmu Mlse a ten se pro ni nadchl. Robot byl přihlášen do mezinárodní soutěže ANA Avatar XPRIZE vyhlášené v roce 2018. Tam se letos jeho tvůrci, jako jediní z České republiky, kvalifikovali mezi 77 nejlepších týmů z 19 zemí světa.

Rozhodli jsme se, že první fotografie uděláme přímo na náměstí, aby byl vidět nápis Univerzita Hradec Králové a také logo univerzity, kterému se říká kvůli svému tvaru „závorky“. Doktor Mls společně s FIM Botem nám ochotně pózovali, abychom se pak přesunuli do útrob univerzity, kde vznikly další snímky, které se stanou součástí lednové reportáže.

Po tomto foto kolečku už nastal čas, abychom se rozloučili. Karel Mls naložil ještě nedokončeného FIM Bota do auta na sedadlo spolujezdce a opět mu připnul bezpečnostní pás. Unikátního robota ještě, jak se milí čtenáři brzy dočtete v magazínu Salonky, čekají dokončovací práce. „V lednu už musíme mít hotové prezentační video, jak náš robot funguje a pak se rozhodne, zda postoupíme do užšího výběru mezi finalisty soutěže,“ prozradil doktor Mls, rozloučil se s námi, nasedl do vozu a odjel. 

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz