Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

V centru Hradce Králové se na Štědrý den uskuteční čtyři půlnoční mše

19. 12. 2020

page.Name
V katedrále Svatého Ducha a v kostele Nanebevzetí Panny Marie, ve dvou hlavních kostelech v centru Hradce Králové, se budou konat na Štědrý den mše paralelně. V každém z nich začne ve 22.30 a poté ve 24 hodin. Za běžné situace bývala půlnoční mše jen v jedné z těchto svatyní, a to v katedrále. Odpoledne na Štědrý den se pak sloužila mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

„Byla tu vždy jedna půlnoční a my jsme rozhodli, že uděláme další hned vedle, na náměstí je kostel Panny Marie. Budeme tam mít lidi, kteří to budou usměrňovat. Snad by nám měla pomoci i městská policie,“ řekl děkan hradecké farnosti a kanovník kurát katedrální kapituly František Hladký.

Po zpřísnění opatření proti koronaviru jde o snahu vyjít vstříc lidem, na Štědrý den bývá o bohoslužby velký zájem. Královéhradecké biskupství nechává rozhodnutí o konání půlnočních mší na jednotlivých farnostech. V republice od včerejška platí opět čtvrtý z pěti stupňů systému PES.

Povolený počet účastníků mší se tak snížil na 20 procent kapacity kostela, navíc se v chrámech nesmí zpívat. Platí to i pro půlnoční mše, pro které podle vlády bude výjimka ze zákazu nočního vycházení. „Proto půlnoční zatím neplánujeme, vyhazovat se mi z kostela nikoho nechce. Je to problém,“ uvedl farář Josef Kordík z Železnice na Jičínsku.

Jasno nemá o konání půlnoční mše ani katolický kněz Josef Suchár, který zároveň působí v občanském spolku Sdružení Neratov. Slouží mše v barokním kostele s prosklenou střechou ve stejnojmenné horské obci v Orlických horách u hranic Polskem. Sdružení Neratov se od 90. let snaží úspěšně oživit tuto po válce vysídlenou obec.

„Nemáme to ještě úplně domluvené, rozmyšlené, opatření jsou ale přísná. Zatím to vypadá, že půlnoční mše svatá nebude. Bude záležet, kolik se sejde lidí. Zřejmě dám požehnání lidem před kostelem,“ poznamenal Suchár. Podle něj za běžného stavu přijíždí do Neratova na půlnoční 300 až 500 lidí z celé republiky. „O mši pod širým nebem jsem sice uvažoval, ale nejsem si jistý, jestli je to za současné situace vůbec proveditelné,“ dodal.

ČTK
Ilustrační foto