Středa

24. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

V kraji byl o návštěvy v domovech pro seniory velký zájem, panovaly ale obavy

5. 12. 2020

page.Name
Některé domovy seniorů v Královéhradeckém kraji dnes umožnily návštěvy. Tato sociální zařízení hlásila velký zájem, připustila ale i obavy ze zvýšeného rizika zavlečení nákazy. Některá neotevřela z provozních důvodů, jiné kvůli karanténním opatřením.

Návštěvy jsou možné ode dneška po několika týdnech pod podmínkou doložení negativního testu na covid-19 a dodržování přísných hygienických pravidel. Krajský domov seniorů U Biřičky v Hradci Králové, který je největší svého druhu v kraji, otevřel ve 13 hodin.

„Zájem je velký, klienti to vítají. I přes všechna opatření jsou ale návštěvy rizikem, protože test není stoprocentní. Hlavní dvě metody, jak klienty chránit je respirátor a negativní test. Ke klientovi mohou maximálně dvě osoby,“ řekla ředitelka domova Daniela Lusková. V zařízení je nyní 340 klientů, momentálně u žádného z nich není potvrzena nákaza koronaviru.

Mezi zařízení v kraji, která dnes neotevřela, patří soukromý domov důchodů v Úpici na Trutnovsku Senior domov Beránek. Bude přijímat návštěvy v omezeném počtu od pondělí. „V sobotu a v neděli to nejsme schopni personálem obsáhnout. Návštěvy budou možné jen v návštěvní místností u stolu s plexisklem, bude v ní také nanočistička. Doba návštěvy bude maximálně 30 minut, počet návštěvníků na jednoho klienta omezen,“ prozradil ředitel úpického domova Jan Štefka. V současnosti je tam 69 klientů, nikdo z nich nemá covid.

Návštěvy dnes neumožnil ani krajský domov důchodců v Černožicích na Hradecku, zařízení je kvůli nákaze koronaviru v karanténě. Režim pro návštěvy je kvůli riziku rozšíření koronaviru mezi seniory i nadále přísný. Návštěvníci se například musí předem objednat, musí být vybaveni respirátorem nebo nanorouškou s úrovní FFP2, podmínkou je negativní test na covid. Lidé, kteří dorazí bez vlastního testu, se mohou nechat otestovat bezplatně na místě. Omezen je také počet návštěvníků v čase a místě.

„Zařízení, která dnes plánovala návštěvy, jsou na to připravená. Prosíme návštěvníky, aby důsledně dodržovali předepsaná pravidla, předem kontaktovali zařízení a respektovali pokyny zaměstnanců,“ uvedl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Zástupci kraje se včera nechali slyšet, že evidují výskyt nákazy covid-19 ve 36 pobytových zařízeních sociálních služeb, nejen těch zřizovaných krajem.

V některých jde pouze o pozitivní pracovníky, ve 14 došlo k nákaze i u klientů. Celkově bylo k pátku 174 nakažených klientů sociálních služeb, situace se postupně zlepšuje. Plošné testování na covid v kraji se dotklo více než 80 zařízení sociálních služeb, nejen těch krajských, průměrně 2800 pracovníků a 2900 klientů. Covid plošné testy odhalily asi u tří procent klientů a jednoho procenta zaměstnanců.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto