Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V muzeu se připravují stálé expozice o městě a jeho královské historii

10. 12. 2020

page.Name
Nové expozice ve druhém a třetím patře Muzea východních Čech, které budou zaměřeny na město Hradec Králové a jeho královskou historii, by měly být pro návštěvníky k vidění v létě příštího roku. Dodavatel stálé expozice zajistí také osvětlení, audiovizuální a IT techniku a další potřebné prvky za téměř 20 milionů korun bez DPH. Práce by mohly být zahájeny ještě do Vánoc.

Nová expozice v muzeu bude vznikat zejména během zimních měsíců, protáhnout by se měla až do léta. „Stálá expozice se bude nacházet ve čtyřech sálech. Ve druhém patře budou umístěny výstavy s názvem K městu českých královen a Cesta k pevnosti. Ve třetím podlaží se v dalších dvou sálech bude výstava K Salónu republiky,“ přiblížila náměstkyně primátora Věra Pourová.

Předmětem zakázky je provedení a dodávka stálých expozic ve druhém a třetím patře muzea. Dojde ke zpracování dílenské dokumentace, výrobě, dodávce, montáži a kompletaci celé výstavy včetně osvětlení a moderní audiovizuální i počítačové techniky. Výběrové řízení město vypsalo letos v létě, ještě před tím absolvovalo tržní konzultace s revizí projektové dokumentace.

„Postupovali jsme s ohledem na zkušenosti z minulosti, kdy výběrové řízení skončilo několikrát neúspěšně. Stalo se tak zejména proto, že dodavatelé buď cenu velmi navýšili oproti předpokládané hodnotě, nebo se nikdo nepřihlásil. Tentokrát se nám konečně podařilo najít kompromis a vysoutěžit vhodného dodavatele,“ vysvětlila náměstkyně.

Na zakázku plánuje město také využít dotaci. „Z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu jsme již získali dotaci ve výši téměř 75 milionů korun, kterou jsme z části použili na dofinancování rekonstrukce budovy muzea. Zbývajících necelých 14 milionů bychom rádi využili právě na realizaci dvou stálých městských expozic,“ prozradila doplňuje náměstkyně primátora pro oblast dotací Monika Štayrová.

(hyš-kš)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto