Pátek

29. září 2023

Nyní

13°

Zítra

17°

Svátek má

Centrální stanici v Hradci Králové nečekaně opustil hasič Václav Klíma

26. 10. 2020

Centrální stanici v Hradci Králové nečekaně opustil hasič Václav Klíma 0 snímků
Velmi smutná zpráva zasáhla hasičskou centrální stanici v Hradci Králové. V sobotu totiž nečekaně odešel velitel čety směny B Václav Klíma, který profesionálním hasičům zasvětil bezmála 30 let svého života, v roce 1992 nastoupil jako hasič na stanici Hradec Králové, postupně se stal velitelem družstva a čety.

„Vašek byl hasičem s velkým nadhledem, odhodláním, a především s obrovským srdcem. Dokázal se na věci dívat s humorem, ale zároveň s velkou odpovědností a pro upřímné slovo nechodil nikdy příliš daleko. Pomáhat druhým bylo nejen jeho profesní poslání, ale neváhal podat pomocnou ruku i kdykoliv mimo službu,“ vzpomínají na zesnulého jeho kolegové.

Podle nich dlouholetá praxe a velké zkušenosti, které získal během práce pro hasičský záchranný sbor a v rámci dobrovolných jednotek, kde byl velitelem jednotky sboru dobrovolných hasičů Malšova Lhota, z něj činily nejen skvělého hasiče a velitele, ale především velkého člověka a kamaráda.

Václav Klíma jako člen jednotky požární ochrany a velitel u nespočtu mimořádných událostí, své velitelské zkušenosti mohl uplatnit při velení několika povodňových odřadů v celé České republice. V letošním roce například organizoval zapojení dobrovolných jednotek města Hradec Králové při výpomoci s odstraňováním následků ničivých povodní v Olomouckém a Pardubickém kraji.

Podle hasičů nabyté zkušenosti předával Václav svým kolegům profesionálním i dobrovolným hasičům, pro které často organizoval výcviky a další aktivity. „Jeho oblíbenou činností a zároveň specializací byla jedna z nejnáročnějších disciplín, které hasiči v rámci své působnosti provádí – vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel,“ uvádějí kolegové.Za své dlouholeté působení v oblasti požární ochrany si Václav Klíma zasloužil také několik rezortních i krajských ocenění. Například mu byly uděleny medaile HZS ČR Za věrnost II. a III. stupně. Oceněn byl také za svou činnost, díky níž se zasloužil o rozvoj integrovaného záchranného systému Královéhradeckého kraje. Byl nositelem Záslužné medaile Královéhradeckého kraje II. stupně, letos v září převzal z rukou hejtmana medaili I. stupně. V minulosti byl také oceněn v anketě Hasič roku, ve které se probojoval mezi tři nejúspěšnější příslušníky v kategorii Velitel roku.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: HZS Královéhradeckého kraje