Středa

24. července 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Domov U Biřičky i přes výpadek zaměstnanců nežádá o pomoc armádu

26. 10. 2020

page.Name
Ani přes výpadek čtvrtiny zaměstnanců nežádá seniorský Domov U Biřičky v Hradci Králové, kde se objevil koronavirus, o pomoc armádu. Dnes tam nastoupilo 16 náhradních zaměstnanců, další výpomoc bude následovat. V krajském Domově U Biřičky bylo minulý týden zde bylo otestováno 480 lidí, pozitivních je 17 procent testovaných. Nákaza byla před tím zjištěna u jedné klientky.

„Aktuálně chybí 45 kmenových zaměstnanců, kteří jsou na pracovní neschopnosti kvůli pozitivnímu výsledku na covid-19 nebo jiných důvodů,“ uvedla mluvčí kraje Sylvie Adamcová. Polovina z 16 náhradníků, kteří se dnes do výpomoci zapojili, je na pracovní příkaz, a to ze Zdravotnické školy Hradec Králové a z Univerzity Hradec Králové.

„V pondělí ráno podstoupilo test na covid-19 celkem 20 osob. Jde o vybrané studenty a zájemce z veřejnosti, kteří reagovali na výzvu na sociálních sítích,“ prozradila ČTK Adamcová. Podle ní je zařízení stabilizované, má k dispozici dostatek ochranných pomůcek a dezinfekce.

V Domově U Biřičky bylo minulý týden ve středu a ve čtvrtek otestováno 480 lidí, pozitivní na koronavirus je 49 klientů, polovina bez příznaků, polovina s lehkým průběhem nemoci, jedna klientka se zhoršujícím se zdravotním stavem. Pozitivní na koronavirus je 33 zaměstnanců domova, polovina bez příznaků, polovina s lehkým průběhem nemoci. Další kolo plošného testování zaměstnanců a klientů, kteří měli v prvním kole test negativní, bude od středy do pátku, otestováno má být okolo 440 lidí.

Hejtmanství nyní eviduje výskyt nákazy covid-19 ve 28 pobytových zařízeních sociálních služeb, nejde jen o krajem zřizované domovy důchodců. V některých zařízeních mají pozitivní test jen zaměstnanci. Ve 14 zařízeních jsou nakaženi i klienti. Nejvíc nakažených klientů je v Domově důchodců Humburky, Police nad Metují, Malá Čermná, Dvůr Králové nad Labem, Na Třešňovce Česká Skalice, Domově U Biřičky v Hradci Králové a v městském zařízení Sociální služby města Jičína.

„Celkově k dnešnímu dni evidujeme 172 nakažených klientů sociálních služeb. Personální situace je v zařízeních stabilizovaná, i když péče je omezená na nezbytné minimum,“ řekla Adamcová. Kvůli výpadku zaměstnanců museli vyšší počty externistů přijmout v Domově U Biřičky, Domově důchodců Malá Čermná a v Domově důchodců Dvůr Králové nad Labem.

„V tuto chvíli je ochota zapojit se a pomoci oslabeným zařízením velká a daří se potřebu pracovních sil pokrýt,“ dodala mluvčí kraje Adamcová. V Královéhradeckém kraji dostalo ke konci minulého týdne pracovní příkaz 21 studentů sociálních a zdravotních oborů, aktuálně jsou připravovány další. Kromě výpomoci z řad veřejnosti vypomáhá v domovech důchodců zasažených nákazou také 12 zaměstnanců z jiných sociálních služeb.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto: Ondřej Littera