Středa

7. června 2023

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Hledají se noví dárci plazmy, mohou pomoci pacientům s nákazou covid-19

27. 10. 2020

page.Name
Kdo chce pomoci nemocným s nákazou covid-19 může darovat plazmu. Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové je v současné době hledá. Podle mluvčího nemocnice Jakuba Sochora podání plazmy, která byla odebrána uzdravené osobě po prodělaném koronavirovém onemocnění, je jednou z možností léčby pacientů s touto infekcí.

Transfuzní oddělení fakultní nemocnice je jediným pracovištěm v Královéhradeckém kraji, které plazmu odebírá. Od června jí darovaly desítky dárců, využita byla k léčbě pacientů nejen v této hradecké nemocnici, ale také v krajských zdravotnických zařízeních. Zájemci o darování plazmy mohou přijít bez objednání na transfuzní oddělení v pracovních dnech od 7 do 11 a ve středu od 14 do 17 hodin.

„Bude jim odebrán vzorek krve na zjištění protilátek proti koronaviru a vyšetříme je, zda splňují kritéria dárcovství,“ řekl primář transfuzního oddělení Vít Řeháček. Osoby s vysokou hladinou protilátek proti covid-19 budou za jeden až tři týdny vyzváni k vlastnímu odběru plazmy pro léčbu pacientů.

Odběr plazmy trvá zhruba 45 minut. Plazmu lze darovat vícekrát, minimální interval mezi dvěma odběry je 14 dnů.  Transfuzní oddělení hledá dárce ve věku 18 až 65 let s trvalým pobytem v České republice a platným zdravotním pojištěním, kteří se v poslední době již uzdravili z infekce covid-19.

„Dalším podmínkou je, že zájemce o dárcovství nikdy nedostal transfuzi a u žen, že nebyly těhotné. Pro zájemce platí další podmínky pro dárce krve, které je možné najít na www.fnhk.cz/transf, případné dotazy můžete položit na e-mailu: transf@fnhk.cz nebo na telefonním čísle 495 832 672,“ sdělil mluvčí nemocnice.

(hyš-tz-js)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: hkcity.cz, ulekare.cz