Pondělí

5. června 2023

Nyní

23°

Zítra

20°

Svátek má

Krajský soud kvůli zhoršující se koronavirové situaci odkládá svá jednání

22. 10. 2020

page.Name
Kvůli zhoršující se epidemické situaci související s šířící se nákazou koronaviru Krajský soud v Hradci Králové stejně jako další úřady či instituce omezuje svoji činnost. „V mnoha případech už byla odročena soudní jednání a další případy budou přibývat,“ uvedl dnes mluvčí krajského soudu Jan Kulhánek.

Omezení se netýkají neodkladných věcí, například rozhodování o vazbách či návrhů na nařízení předběžného opatření.„Předseda krajského soudu vyzval předsedy senátů ke zvážení nutnosti konání již nařízených soudních jednání a nařizování soudních jednání nových,“ řekl Kulhánek. Vládní krizová opatření soudům neukládají, aby omezily či zrušily veřejné projednávání a rozhodování. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová ale v pondělí doporučila, aby soudy zvážily nutnost konání jednání.

Hradecký krajský soud funguje za přísných hygienických pravidel podobně jako při první vlně epidemie koronaviru na jaře. Například předsedové senátu mají možnost vyžádat si přenosná plexiskla, která by soudce oddělovala od veřejnosti. Zákaz vstupu do budov soudu mají lidé s viditelnými symptomy respiračního onemocnění.

Každý, kdo dovnitř vstupuje, se musí podrobit na stanovišti justiční stráže u hlavního vchodu změření tělesné teploty bezdotykovým teploměrem. „Těm, kterým zjistíme tělesnou teplota vyšší než 37,5 stupně Celsia, stejně jako osobám, jež se změření tělesné teploty odmítnou podrobit, neumožníme do budovy soudu vstup,“ upozornil mluvčí soudu.

Vedení soudu také vyzvalo veřejnost, aby vstupovala do hlavní budovy krajského soudu v centru města a také jeho pobočky v Pardubicích pouze v nezbytných případech. Informace pro jiné způsoby komunikace se soudem jsou k dispozici na webu. Také magistrát stotisícového Hradce dnes zveřejnil nově upravené úřední hodiny.

Vláda včera přijala s účinností ode dneška omezení přímého kontaktu veřejnosti se státní správou na pět hodin dvakrát v týdnu. Neměly by se tvořit fronty, lidé by se měli objednávat předem a úředníci, kde to lze, přejít na práci z domova. Některé úřady už provoz omezily dříve. Magistrát bude mít pro veřejnost otevřeno v pondělí od 12 do 17 a ve středu od 8 do 13 hodin. Mimo tento čas bude uzavřen včetně služeb podatelny, CZECH Pointu či pokladny.

„Nadále budou vyřizovány internetové objednávky a objekt bude přístupný veřejnosti pro předem plánovaná jednání. Objekt bude přístupný po dobu upravených úředních hodin všemi vchody a mimo úřední hodiny pouze hlavním vchodem levými dveřmi,“ zaznělo z magistrátu. Pracoviště odboru dopravně správních agend bude přístupné jen po předchozí on-line rezervaci. Více informací je na webu.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto