Neděle

3. července 2022

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Nezapomeňte, přechází se na zimní čas. Ručičky se posunou o hodinu zpět

24. 10. 2020

page.Name
Změny času na letní a pak zase na zimní mají své příznivce i odpůrce. Ať je tomu tak nebo tak, v noci z dnešního dne na neděli se čas opět změní na zimní a ručičky se posunou o hodinu zpět. Zatímco někteří lidé posun času o hodinu zpátky či dopředu skoro vůbec nepocítí, pro jiné představuje zátěž.

A proč tedy lidé se změnami času zápolí? Důvody jsou různé. Může to být spojeno s potížemi při ranním vstávání nebo naopak večerním usínání, než se tělo a mysl adaptují. Dále je u některý lidí prokázáno snížené soustředění. Prostě biologické hodiny tikající v každém organismu mohou změny času nějakým způsobem ovlivnit.

„Mně to nevadí. Spím jako dudek a ráno se mně nechce vstávat, ať je letní nebo zimní čas. Moc to neřeším,“ řekl nám Marek Rydlo z Hradce Králové. Naopak Lenka Morávková z téhož města má se změnami času problémy. „Blížím se seniorskému věku, tak nemám ráda změny obecně. U změn času bývám několik dní unavená a byla bych raději, kdyby se neměnil vůbec a vše se nechalo na přírodě,“ uvedla.

Podle našich informací Střídání zimního a letního času pravděpodobně skončí v příštím roce, pokud o tom rozhodne Evropský parlament. Souhlasit s tím však musí členské země. Kromě toho jednotlivé státy budou moci rozhodnout, jestli si zachovají trvale tradiční nebo letní čas. Otázkou tedy zůstává, zda k tomuto kroku nakonec dojde.  

Úplně poprvé byl letní čas v českých kotlině zaveden ve válečných letech 1915 a 1916. K jeho návratu se přistoupilo opět za války, tentokrát druhé světové v roce 1940 a trval devět let. Do třetice Češi posouvali ručičky hodinek před 40 lety, když přišla energetická krize. Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz