Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Pacientům psychiatrické kliniky přináší radost canisterapeutický pes Olaf

1. 10. 2020

page.Name
Už od června každý pracovní den přichází potěšit pacienty dvou oddělení Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové dvouletý flat coated retrívr Olaf. Tento pes prošel speciálním výcvikem neziskové organizace Helppes. Nemocnice plánuje, že by Olaf mohl v doprovodu své canisterapeutky navštěvovat také další kliniky nemocnice.

„Jsme velmi rádi, že se zavedení canisterapie ve fakultní nemocnici podařilo. Zvažujeme, na kterých další místech by mohl Olaf udělat pacientům radost. Zatím to vypadá na dětskou a gerontometabolickou kliniku,“ uvedl ředitel nemocnice Vladimír Palička. V tuto chvíli Olaf dochází za doprovodu canisterapeutky Jany Štěpánkové pravidelně na dvě oddělení psychiatrické kliniky, na třetí jednou týdně.

Mnozí pacienti se na jeho příchod těší, psa oslovují, objímají či hladí. Olaf se u některých z nich svalí na zem a nechá se drbat. „Je to vždycky příjemné setkání a na Olafa se těšíme,“ pochvalovala si jedna z pacientek kliniky. Majitelem Olafa se stala fakultní nemocnice, na starosti ho má canisterapeutka Jana Štěpánková.

„Je to sluníčko, hned jsme si padli do oka. Já jsem vždycky chtěla mít psa, ale chtěla jsem, aby mohl být se mnou v práci a pomáhal lidem. No, a s Olafem se mně to všechno splnilo. Co mám informace, jsme jedinou nemocnicí, která canisterapeutického psa přímo vlastní,“ řekla Štěpánková, kterou Olaf doprovází také na muzikoterapii pro pacienty psychiatrie.

Canisterapie je metodou, při které speciálně vycvičený a vedený pes pozitivně psychosociálně či fyziorehabilitačně působí na potřebné osoby. Kontakt se psem představuje například rozptýlení pro lidi trpící psychickými problémy. Nemocnice psa získala od organizace Helppes zdarma díky darům z projektů. Bližší informace najdete na www.helppes.cz

(hyš-tz-js)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Fakultní nemocnice Hradec Králové