Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Restaurace na Královéhradecku budou asi kvůli uzavření propouštět

13. 10. 2020

page.Name
Další nucená pauza v podnikání kvůli vládnímu opatření proti šíření koronaviru zřejmě donutí některé hospodské na Královéhradecku propouštět. Část restaurací bude bojovat o přežití. Na základě pondělního rozhodnutí vlády budou muset restaurace, bary a kluby od středy na tři týdny zavřít. Někteří hospodští se přitom ještě ani nevzpamatovali z jarního výpadku tržeb. Povolení k otevření výdejního okénka podle většiny oslovených situaci neřeší.

K propouštění personálu bude zřejmě muset sáhnout Hospoda Na Hradě v centru Hradce Králové. „I když to pro nás likvidační asi nebude, bude to hodně špatné. Nebude to určitě trvat tři týdny, už teď je sezona poškozená. Na jaře jsme přišli na obratu o zhruba pět milionů korun. Máme 15 zaměstnanců, tentokrát se propouštění nevyhneme,“ řekl dnes ČTK spolumajitel restaurace Ota Macháček.

Podle něj má podnik štěstí, že je v centru města, kde sídlí řada firem, a je vyhledávaným kvůli polednímu menu. „Máme vyzkoušené z jara, že nějaké ty obědy prodáme. Budeme mít okénko, rozvoz, ale jen obědy nás nezachrání. U nás se všechno odehrává odpoledne a večer. Máme připravené PET lahve, do kterých budeme čepovat pivo. Uvidíme, jak to bude fungovat,“ uvedl Macháček.

Podle něj není spravedlivé, že restaurace budou zcela zavřené a třeba v supermarketech, kde je daleko větší pohyb lidí, bude omezení minimální. „Nemá to logiku,“ dodal. Jako spíše večerní až noční podnik označil restauraci U Stolu v centru města její zástupce Libor Pavlata.   „Ekonomický dopad bude znatelný. Doufáme, že ne likvidační. Okénko bude asi jen pro to, abychom měli doslova jen na ten chleba,“ vysvětlil s tím, že propouštění zatím neplánuje. „A to jen proto, že lidé, co u nás dělají jsou nesmírně skromní,“ poznamenal.

Z rozhodnutí vlády nebude možné rovněž pít alkohol na veřejně přístupných místech a shromažďovat se lidé budou moci maximálně v počtu šesti osob. Zatímco většina opatření omezující provoz restaurací platila už během jarní vlny epidemie, zákaz pití alkoholu na veřejnosti k nim nepatřil.

Vláda přistoupila k tvrdším restrikcím po výrazném zhoršení epidemické situace v Česku v posledních týdnech. „Je nepochybné, že situace se zhoršuje, že se tu něco prošvihlo. A jestli si vláda minulý týden posteskla, že lidé kašlou na nařízení, tak za to může z velké části sama. Lidé jim přestali věřit, přestali věřit všemu, i tomu, co je vážné,“ myslí si spolumajitel Hospoda Na Hradě.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto: na-hrade.cz,Facebook U Stolu