Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Studie na obnovu parku v Lipkách přijde na 200 tisíc korun

21. 10. 2020

page.Name
Vedení královéhradecké radnice připravuje oživení Sadů architekta Lisky v městské části Lipky. Rada města rozhodla o zadání studie, která nastaví koncepci a postupy zásahů do území. Předpokládaná cena studie, jejíž součástí bude také stavebně-historický průzkum, je 200 tisíc korun.

Samotná revitalizace zelených ploch ve vnitroblocích v městské památkové zóně mezi Sborem kněze Ambrože a druhým silničním okruhem by mohla stát zhruba čtyři miliony korun. Práce by se měly týkat nejen obnovy zeleně či úprav zpevněných ploch, ale také osvětlení nebo vybavení mobiliářem.

„Sady architekta Lisky představují významnou plochu zeleně v centru města. Nacházejí se v památkové zóně, proto je třeba k nim s tímto ohledem přistupovat. Mělo by tam vzniknout moderní a příjemné prostředí pro relaxaci a trávení volného času,“ uvedl náměstek primátora pro rozvoj města Jiří Bláha. Podle něj by se mělo začít v příštím roce obnovou zeleně.

Městský park vznikl v letech 1932 až 1933 s cílem využít otevřené domovní bloky, které vznikly podle regulačního plánu navrženého architektem Josefem Gočárem. Architekt Oldřich Liska byl jedním z architektů, kteří se podíleli na blokové zástavbě mezi ulicemi Střelecká, Mánesova a Ambrožova. Sady nesou jeho jméno od roku 1992.

ČTK
Ilustrační foto: historickasidla.cz