Pondělí

27. května 2024

Nyní

21°

Zítra

17°

Svátek má

Testy v Domově U Biřičky prokázaly nákazu covid zatím u více než 40 lidí

22. 10. 2020

page.Name
V domově seniorů U Biřičky v Hradci Králové, který je největším zařízením tohoto typu v kraji, došlo k testování klientů a zaměstnanců na covid-19. Zatím prokázalo nákazu u 23 klientů a 19 zaměstnanců. Jde o výsledky 153 odběrů, na dalších 400 se čeká. „Situace v domově je stabilizovaná,“ řekla dnes mluvčí hejtmanství Sylvie Adamcová.

Zveřejněné výsledky testování jsou ke včerejší třiadvacáté hodině. Testy podstupuje celkem 550 lidí. Koronavirus byl zjištěn minulý týden u jedna klientky, která byla hospitalizována ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Vedení Domova U Biřičky vyzvalo o výpomoc v zařízení dobrovolníky.

„Roste zájem o personální výpomoc, ozvala se i hradecká zdravotnická škola, která by ráda vypomohla zařízení svými studenty, momentálně se řeší detaily spolupráce,“ uvedla Adamcová. Podle ní je v současnosti výskyt nákazy covid-19 potvrzen ve 23 pobytových zařízeních sociálních služeb. V některých jde pouze o pozitivní pracovníky.

„Ve 13 zařízeních došlo k nákaze u klientů. Nejvíce nakažených klientů je v krajských zařízeních Domov důchodců Humburky, Domov důchodců Police nad Metují a Domov důchodců Tmavý důl a v Sociální služby města Jičína. Celkově k dnešnímu dni evidujeme přibližně 117 nakažených klientů sociálních služeb," prozradila dnes dopoledne mluvčí hejtmanství.

Personální situaci v domovech důchodců označila za stabilizovanou, i když péče se omezila na nezbytné minimum. „V tuto chvíli vypomáhá v zařízeních v karanténě 13 osob z jiných sociálních služeb. Tato zařízení si částečně doplňují personál sama, pomocí různé formy externí výpomoci,“ dodala. Kraj chystá pracovní příkazy 23 studentům sociálních a pedagogických oborů na pomoc v sociálních službách a v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

ČTK
Ilustrační foto: Ondřej Littera