Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ubytovaných studentů univerzity, kteří nemohou domů, jsou desítky

14. 10. 2020

page.Name
Vládní nařízení opustit vysokoškolské koleje se aktuálně netýká na kolejích Univerzity Hradec Králové (UHK) asi 150 studentů z celkového počtu zhruba 700 ubytovaných. Jde o kombinaci zahraničních studentů, dále studentů, kterým lze ze zákona uložit pracovní povinnost a doktorandů, kteří zajišťují výuku v několika předmětech. Dosud odjeli jen někteří, jiní čekají na možnost otestovat se na covid-19.

Ministerstvo školství dodatečně zmírnilo pondělní nařízení o výjimku pro studenty, kteří se nemohou vrátit domů. „Ze zbylých 550 zhruba třicítka ubytovaných odevzdala vedení kolejí čestné prohlášení, kterým uvádí, že v místě trvalého bydliště není pro objektivní důvody možné bydlet a přebývat. Tím pádem se vládní nařízení v rámci Palachových kolejí týká zhruba pěti stovek studentů,“ uvedl mluvčí UHK Jakub Novák. Univerzita očekává, že se počet zmíněných asi 30 ubytovaných studentů, kteří nemohou domů, zvýší.

Aby škola předešla shromažďování studentů při ukončení ubytování v uzavřených prostorách, například při vracení lůžkovin či kontrol pokojů, rozhodla, že jim nechá klíče od pokojů. „Klíče nemusí odevzdat, tím se ale zároveň připravujeme o možnost kontroly toho, kolik lidí nakonec koleje opustilo. Vytvoření podmínek, kde se zbytečně nebudou studenti ve velkých skupinách stýkat a shromažďovat, považujeme za důležitější,“ řekl mluvčí.

Ministerstvo školství po dohodě s resortem zdravotnictví nabídlo testování ubytovaným na kolejích zdarma prostřednictvím mobilních odběrových týmů. „U Centrálního řídícího týmu covid-19 jsme poptali možnosti takového testování našich studentů, kteří se obávají odjezdu domů, prozatím ale bez odezvy,“ dodal Novák.

V pondělí, kdy vláda rozhodla, že se do středy musí všichni studenti s trvalým pobytem v ČR z kolejí odstěhovat, byly koleje UHK obsazeny asi z 90 procent. Výjimku dostali studenti s nařízenou pracovní povinností, studenti lékařských oborů či ti, kteří vykonávají pedagogickou praxi na školách a později také studenti, kteří se domů vrátit nemohou.

ku sd
ČTK
Ilustrační foto