Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

26°

Svátek má

Ve fakultní nemocnici se aktuálně léčí 135 lidí s covidem, z toho 35 na JIP

30. 10. 2020

page.Name
/Aktualizováno/ Na několika pracovištích Fakultní nemocnice v Hradci Králové dnes ráno pečovali o zhruba 135 pacientů s nákazou covid-19. Pětatřicet z nich bylo na jednotkách intenzivní péče (JIP). Podle Jakuba Sochora, mluvčího této největší nemocnice kraji, má toto zdravotnické zařízení připravené další kapacity pro pozitivní pacienty.

Nemocnice, která má více než 5000 pracovníků, se v současné době potýká s vysokým počtem nepřítomných zaměstnanců, kterých je více než 400.  „Komplikuje to provoz některých oddělení a je nutné přesunovat personál podle aktuální potřeby," uvedl mluvčí Sochor s tím, že akutní péče je zajištěna.

Zaměstnanci chybí hlavně kvůli onemocnění covidem, karanténám či z důvodu ošetřování člena rodiny. V nemocnici nyní pomáhají desítky studentů lékařské fakulty a dalších zdravotnických škol. „Pomoci přicházejí také bývalí i současní zdravotníci, kteří působili mimo nemocnici. V laboratoři každý den testujeme 1400 až 1500 vzorků, z toho je zhruba 450 nových pozitivních osob,“ řekl mluvčí.

Pacienty s covidem v regionu léčí také nemocnice kraje. K dnešku v nich bylo 314 standardních covidových lůžek a 21 lůžek pro covid-19 pacienty na ARO, obsazenost běžných lůžek byla k dnešnímu poledni zhruba osmdesátiprocentní. Nejvíce hospitalizovaných s covidem bylo dnes v Oblastní nemocnici v Náchodě, pod níž spadá také rychnovská nemocnice.

K 2. listopadu přibude deset standardních covid lůžek v nemocnici v Trutnově a 14 v Jičíně. Příští týden, pokud si to okolnosti vyžádají, přibude několik lůžek na oddělení ARO v Jičíně a v Rychnově nad Kněžnou, vyplynulo z dnešního vyjádření zástupců krajských nemocnic. „Vzhledem k nutnosti zajistit také ostatní akutní péči a vzhledem k nemocnosti personálu se kapacity naplňují, řešíme přemístění lehčích případů do následné péče," prozradila předsedkyně představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Ivana Urešová.

Podle ní se i krajské nemocnice potýkají s nedostatkem personálu. K dnešku v nich chybělo 564 zaměstnanců, většinou z důvodu nemoci a karantén, což činí 13 až 15 procent všech zaměstnanců. Z dnešních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky vyplývá, že měly nemocnice v kraji volných zhruba 37 procent ze 111 lůžek vybavených umělou plicní ventilací.

Na odděleních JIP a ARO měly k dnešku nemocnice celkem 238 lůžek, což představovalo volnou kapacitu okolo 22 procent. Pro pacienty s koronavirem jich bylo volných devět a pro ostatní 44. Standardních lůžek s kyslíkem bylo volných 18 procent. Dostupná kapacita lékařů na odděleních ARO a JIP byla k dnešku přibližně 82 procent a zdravotních sester okolo 84 procent.

ČTK
Ilustrační foto