Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Infekční kliniku ve fakultní nemocnici by mohla zaplatit dotace EU a státu

26. 8. 2020

page.Name
Stavba nové infekční kliniky ve Fakultní nemocnici Hradec Králové přijde na více než 600 milionů korun. Tato investice by mohla být celá zaplacena z evropské dotace a peněz z ministerstva financí. Původně se uvažovalo o tom, že by stát uhradil 70 procent a nemocnice by musela zajistit zbytek.

Tuto novinku prozradili náměstek ředitele nemocnice Jaroslav Malý a epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. „Máme studii a připravujeme projekt. Snažíme se od ministerstva zdravotnictví získat příslib na co největší financování,“ řekl Malý, který v říjnových volbách obhajuje na Hradecku senátorský mandát, a na projekt stavby kliniky se zaměřuje ze své pozice v nemocnici. Prymula, který dříve fakultní nemocnici vedl, Malého v kandidatuře do Senátu podporuje a dnes byl u zahájení jeho volební kampaně.

Podle něj by stavba kliniky mohla být zařazena do evropského programu IROP 2 s tím, že by 85 procent uhradila evropská dotace a zbytek by dofinancovalo ministerstvo zdravotnictví. Současná budova infekční kliniky vznikla ve 30. letech minulého století a je zastaralá a současným standardům již nevyhovuje.

Nová infekční klinika by měla vyrůst na pozemku v areálu nemocnice, který byl původně určen pro výstavbu kliniky tradiční čínské medicíny. Osmipatrový objekt by měl mít tvar trojbokého hranolu se zaoblenými rohy. Stavbu kliniky, která by mohla být hotová do roku 2025, v únoru podpořilo zastupitelstvo kraje. Součástí kliniky je jediné lůžkové infekční pracoviště v hradeckém kraji. Ve zdravotní péči, zvláště v době nynější epidemie koronaviru, je tak nezastupitelná. Jejími pacienty jsou i lidé ze sousedního Pardubického kraje.

ry dr
ČTK
Ilustrační foto