Pátek

31. března 2023

Nyní

13°

Zítra

11°

Svátek má

Tepelné hospodářství není na prodej, město nechce vystavit občany nejistotě

20. 8. 2020

page.Name
Firma ČEZ Teplárenská v červenci projevila zájem o vstup do společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové, která v krajském městě dodává teplo do 24 tisíc domácností s 80 tisíci lidmi. Město se ale rozhodlo, že ji ČEZu neprodá.

„Dohodli jsme se ve vedení města, že ČEZ Teplárenské napíšu, že prodej Tepelného hospodářství není na pořadu dne. Nechceme uvést občany města v nejistotu tím, že by se změnou vlastníka mohla stoupnout cena tepla,“ řekl primátor Alexandr Hrabálek. ČEZ v červenci městu dopisem nabídly odkoupení celé společnosti či podílu na ní nebo vytvoření společného podniku.

Předložení konkrétních návrhů podmínila provedením hloubkové kontroly v Tepelném hospodářství. Případná budoucí spolupráce by pro město a jeho obyvatele byla podle ČEZ Teplárenské přínosná. Náměstkyně primátora Věra Pourová odmítla, že by jako bývalá předsedkyně dozorčí rady ČEZ Teplárenské stála za nabídkou.

„Rozhodně jsem nebyla tím, kdo by v této věci kontaktoval společnost. Více než deset let s ní již nemám co do činění,“ řekla Pourová, která stála v roce 2006 u zrodu ČEZ Teplárenské. Nabídka podle ní nemá pro město žádný význam. Zapadá podle ní do strategie ČEZ získat maximum trhu.

Tepelné hospodářství nakupuje teplo od Elektráren Opatovice (EOP) ze skupiny Daniela Křetínského a prodává ho svými rozvody konečným odběratelům. Loni firma vytvořila zisk 19,1 milionu korun, její výnosy činily 495 milionů korun. Letos podnik městu vyplatil dividendu 15 milionů korun. Loni firma zaměstnávala v průměru 42 lidí s průměrným platem 51 613 korun měsíčně.

V roce 2015 město Hradec Králové řešilo nabídku Elektráren Opatovice (EOP) na odkup 100 procent akcií Tepelného hospodářství za půl miliardy korun. Nakonec nabídku odmítlo a místní rozvody tepla i jeho distribuce a prodej zůstaly pod kontrolou radnice.

Zdeněk Rychtera
ČTK
Ilustrační foto: mapy.cz